Články

Všechny články

  • 13 3
    Přednáška Tomáše Halíka v Lovani 6.3. 2013
    Tomáš Halík pronesl letošní výroční přednášku na slavnostním zasedání Katolické univerzity v Lovani Katolická univerzita v Lovani v Belgii pozvala profesora Tomáše Halíka proslovit slavnostní přednášku na zahájení letního semestru univerzity. Tématem přednášky, která se konala 6. března, bylo "Odpoledne křesťanství". Tomáš Halík konstatuje, že až do počátku moderny křesťanství prožívalo své "dopoledne", čas k vybudování institučních a doktrinálních struktur církve. Nyní se křesťanství v Evropě ocitá v "polední krizi", v níž se vede spor mezi těmi, kdo chtějí stávající podobu těchto struktur za každou zachovat nezměněnu a těmi, kdo požadují jejich radikální změny. Podle českého teologa existuje třetí alternativa: cesta na hloubku, k spirituálnímu a intelektuálnímu prohloubení víry. Církev by se měla vrátit k ideálu středověké univerzity, která byla společenstvím učitelů a žáků, společenstvím života, učení a modlitby, kde se hledala pravda svobodnou diskusí (vše bylo možné předložit jako otázku k diskusi, "questio disputata") a platila zásada předávat to, co bylo promeditováno (contemplata aliis tradere). Tomáš Halík se rovněž na lovaňské teologické fakultě účastnil semináře o teologii lásky a promluvil v belgické katolické televizi o současné situaci a perspektivách náboženství v Evropě.
    Aktuality | Martin Stanek | 13.3.2013 15:34
  • 4 3
    VELIKONOCE 2013
    Aktuality | Martin Stanek | 4.3.2013 16:53
  • 4 3
    Cyklus o manželství v roce 2013

    Přednášky Cyklu o manželství, který je chápán jako hromadná příprava snoubenců, začíná letos v úterý 30. dubna a bude pokračovat až do 6. června.

    Cyklus o manželství | Martin Stanek | 4.3.2013 16:48
  • 4 3
    Hudební zážitky u Salvátora o Velikonocích 2013
    Aktuality | Martin Stanek | 4.3.2013 16:46
  • 4 3
    Komentovaná prohlídka a debata nad postní instalací Patrika Hábla - 17.3. (21.15)
    Aktuality | Martin Stanek | 4.3.2013 16:42
  • 4 3
    Literárně - hudební večer: Věroslav Mertl - Výběr z Povídek 11.3. (20.00)

    Na začátku večera zazní charakteristika originálních rysů autorovy tvorby a spirituality a poté pásmo, ve kterém se střídá četba s kytarovou hudbou: dvě interpretační cesty. Skladby pro sólovou kytaru zahraje Vilma Manová.

    Věroslav Mertl (nar. 1929) je prozaik, básník, esejista a publicista. Křesťanství ve svých prózách nezobrazuje ryze náboženskými motivy. Zaměřuje se na vnitřní děje v člověku, zejména na existenciální prožitek skutečnosti. Většinu povídek zasazuje do venkovského prostředí, z něhož vyzdvihuje především osamělého bezradného jedince.

    Přednes: Vilma Manová (studentka bohemistiky FF UK, korektorka v nakladatelství Gasset) a Petr Janeš (absolvent bohemistiky a historie FF UK, učitel češtiny pro cizince na ÚJOP UK Albertov).

    (foto: v-art.cz)

    Aktuality | Martin Stanek | 4.3.2013 14:44
  • 27 2
    Heaven & Earth při večerní mši sv. 3.3. 2013

    Večerní mši sv. v neděli 3. března ve 20 hodin doprovodí pěvecký sbor (Schola cantorum)    jezuitské Bellarmine University z Louisville, Kentucky, USA.

    Aktuality | Martin Stanek | 27.2.2013 16:24
  • 25 2
    Vychází jubilejní Salvatore č.100
    Aktuality | Martin Stanek | 25.2.2013 18:26
  • 22 2
    Prezentace knihy Tomáše Halíka v Římě

    Dne 26. února 2013 v 17.00 hodin bude na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského - Angeliku v Římě prezentován za účasti autora italský překlad knihy "Vzdáleným na blízku" (Vicino ai lontani). Prezentace se zúčastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

    Oficiální vatikánská knižnice Libreria editrice Vaticana, která vydává především díla Benedikta XVI. a úřední dokumenty Svatého Stolce, vydala loni italský překlad knihy Tomáše Halíka „Vzdáleným nablízku“ (Vicino ai lontani) s předmluvou předsedy Rady evropských biskupských konferencí kardinála Reinharda Marxe. Je to vůbec poprvé, kdy vatikánská knižnice vydává dílo českého teologa.

    Slavnostní uvedení knihy ve Vatikánu se kromě autora, pražského arcibiskupa kardinála Duky, zástupců velvyslanectví České republiky a Svatého stolce zúčastní také rektor Papežské univerzity sv. Tomáše Akvinského Miroslav Konštanc Adam OP.

    Kniha o vztahu víry a nevíry tváří v tvář aktuálním problémům našeho světa vznikla z podnětu významného amerického nakladatelství Doubleday. Podle amerických recenzentů jde o dílo jednoho z nejoriginálnějších náboženských myslitelů naší doby, pokračujícího v tradici G. K. Chestertona, C. S. Lewise, Henriho Nouwena a Thomase Mertona. Nabízí tvořivý a nevšední pohled na vztah náboženství, víry a spirituality ke kultuře a dnešní společnosti. Kniha již dříve získala Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009-10 a v USA byla v roce 2010 vyhlášena Knihou měsíce.  (Aleš Pištora)

    Aktuality | paula | 22.2.2013 11:18
  • 20 2
    Patrik Hábl - Postní obrazy pro Nejsv. Salvátora

    Postní obrazy pro kostel Nejsvětějšího Salvátora (Popeleční středa – Velký pátek 2013 )

    Koncept malířské intervence Patrika Hábla pro letošní Popelec umělců v pražském akademickém kostele Nejsv. Salvátora u Karlova mostu je radikální. Všechny obrazy barokních oltářů „nahradilo“ umění současnosti. Křesťanská ikonografie se jakoby mávnutím proutku vytrácí, nebeské vysílání přeladilo na jiný program. Poučený pozorovatel však konstatuje, že

    tomu možná není tak docela. Možná se mu vybaví třeba slavný Děčínský oltářní obraz od krále romantických malířů Caspara Davida Friedricha…

    Háblovy monotypy se však nedají redukovat jen na krajiny vnitřní a vnější, a to i přes vzdálenou příbuznost např. s tušovými malbami umění Dálného východu. Jsou nejspíš tím vším dohromady, a zároveň něčím víc! Hranice zcela abstraktního výrazu je nejasná, křehká a těkavá a jde ještě o kousek dál, než čeho se dotkl např. již zmíněný Friedrich u svého dalšího slavného obrazu Mnicha na břehu moře. Vlastně tomu je naopak: „Náhodné“ barevné mapy matou tím, že mohou připomínat krajinu, ve které následně člověk hledá sám sebe. Otevírají tak prostory vlastní imaginace: ve svých zlatých variantách na černém podkladě se rozlitá barva proměňuje jak v absolutní záři vznešeného, tak ale i v obraz zmatku, tekutého zhroucení a zrcadlo vnitřního výkřiku, kde kasulový bohatě vyřezávaný zlatý rám jen zostřuje nadčasové napětí. Výsek plynutí tu tak ale paradoxně nachází pevnou hráz. Současnost je tím nekompromisně zasazena do svého historického kontextu. Nutno ještě dodat: Setkání s jinakostí a překvapení z nových souvislo

    stí jsou v postní době v prostoru chrámu zcela na místě. Určitá redukce, vycházející z tradičního postního zakrývání kostelních obrazů, se v Háblově salvátorském souboru potkává se subjektivními obrazy, „zpovědními zrcadly“ odvážně nastavenými mnohdy nemile překvapeným návštěvníkům bohoslužeb.

    Z náhodných doteků a uskupení barev však nakonec vyrůstá v celku kostela, a to i díky jeho historické struktuře, pevný a pečlivě promyšlený celek. Není to nakonec povzbudivý podnět pro tuto postní dobu?

    Malíř a grafik Patrik Hábl (* 1975) vystudoval VŠUP v Praze u prof. Pavla Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. V letošním roce vystavoval nejen v českých galeriích, ale i v Lyonu, Istanbulu, New Yorku, Mnichově či Amsterodamu. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze.

    Kurátoři instalace: Norbert Schmidt a Petr Tej Pořadatel: Akademická farnost Praha a Centrum teologie a umění při KTF UK

    vybrané FOTOGRAFIE Martina Staňka z Popelečního večera

    Ohlasy a souvislosti:

    Artmix Česká televize 2, 13. března 2013

    Nejsvětější Salvátor se postně zahalil do moderního umění Michael Otřísal, Česká televize, Křesťanský magazín 24. února 2013

    Barokní oltáře v akademickém Salvátoru nahradilo až do Velkého pátku současné umění i-Forum, časopis Univerzity Karlovy 22. února 2013

    Václav Sokol: Postní doba u Nejsv. Salvátora Katolický týdeník 2013/8, Perspektivy s. 3, 21. února 2013

    Postní obrazy Patrika Hábla

    Lukáš Jirsa, Televize Noe, Zpravodajské Noeviny 21. února 2013

    Abstrakce místo baroka – Nejsvětější Salvátor není konzerva Česká televize – Zprávy, Reportáž Jiřího Svobody, 18. února 2013 (cca 18:50)

    Jak prožívat v dnešní době postní přípravu na Velikonoce Teresie Bečková, Český rozhlas 1, Výzvy přítomnosti 17. února 2013

    Postní obrazy u Nejsvětějšího Salvátora dočasně nahradí oltářní plátna Teresie Bečková, Český rozhlas, Křesťanský týdeník 16. února 2013

    Popeleční středou začíná postní doba a příprava na Velikonoce deník.cz, 13. února 2013

    Patrik Hábl – Postní cyklus pro kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze Grapheion.cz, 13. února 2013

    Rozhovor s Patrikem Háblem a Norbertem Schmidtem Český rozhlas, Vltava, Mozaika 13. února 2013 (cca 26:10)

    Postní obrazy nahradí historická oltářní plátna Aleš Pištora, TS ČBK 11. února 2013

    Vydejte se na výstavu do kostela. Postní obrazy nahradí oltářní plátna Robert Oppelt, Metro 11. února 2013

    Křesťané vstoupí do postní doby Aleš Pištora, APHA 7. února 2013

    Modern Style Instead of Altarpieces Oskar Exner, Portal of Prague, 6. February 2013

    SAKRÁLNÍ UMĚNÍ: Místo oltářních obr

    azů moderna Oskar Exner, Portál hl.m. Prahy, 5. února 2013

    Malířská intervence Patrika Hábla v kostele Nejsvětějšího Salvátora Co, kdy v Praze?, 2. února 2013

    .

    foto: Martin Staněk
    .

    Aktuality | Martin Stanek | 20.2.2013 15:43