Články

Všechny články

 • 4 3
  Literárně - hudební večer: Věroslav Mertl - Výběr z Povídek 11.3. (20.00)

  Na začátku večera zazní charakteristika originálních rysů autorovy tvorby a spirituality a poté pásmo, ve kterém se střídá četba s kytarovou hudbou: dvě interpretační cesty. Skladby pro sólovou kytaru zahraje Vilma Manová.

  Věroslav Mertl (nar. 1929) je prozaik, básník, esejista a publicista. Křesťanství ve svých prózách nezobrazuje ryze náboženskými motivy. Zaměřuje se na vnitřní děje v člověku, zejména na existenciální prožitek skutečnosti. Většinu povídek zasazuje do venkovského prostředí, z něhož vyzdvihuje především osamělého bezradného jedince.

  Přednes: Vilma Manová (studentka bohemistiky FF UK, korektorka v nakladatelství Gasset) a Petr Janeš (absolvent bohemistiky a historie FF UK, učitel češtiny pro cizince na ÚJOP UK Albertov).

  (foto: v-art.cz)

  Aktuality | Martin Stanek | 4.3.2013 14:44
 • 27 2
  Heaven & Earth při večerní mši sv. 3.3. 2013

  Večerní mši sv. v neděli 3. března ve 20 hodin doprovodí pěvecký sbor (Schola cantorum)    jezuitské Bellarmine University z Louisville, Kentucky, USA.

  Aktuality | Martin Stanek | 27.2.2013 16:24
 • 25 2
  Vychází jubilejní Salvatore č.100
  Aktuality | Martin Stanek | 25.2.2013 18:26
 • 22 2
  Prezentace knihy Tomáše Halíka v Římě

  Dne 26. února 2013 v 17.00 hodin bude na Papežské univerzitě sv. Tomáše Akvinského - Angeliku v Římě prezentován za účasti autora italský překlad knihy "Vzdáleným na blízku" (Vicino ai lontani). Prezentace se zúčastní také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP.

  Oficiální vatikánská knižnice Libreria editrice Vaticana, která vydává především díla Benedikta XVI. a úřední dokumenty Svatého Stolce, vydala loni italský překlad knihy Tomáše Halíka „Vzdáleným nablízku“ (Vicino ai lontani) s předmluvou předsedy Rady evropských biskupských konferencí kardinála Reinharda Marxe. Je to vůbec poprvé, kdy vatikánská knižnice vydává dílo českého teologa.

  Slavnostní uvedení knihy ve Vatikánu se kromě autora, pražského arcibiskupa kardinála Duky, zástupců velvyslanectví České republiky a Svatého stolce zúčastní také rektor Papežské univerzity sv. Tomáše Akvinského Miroslav Konštanc Adam OP.

  Kniha o vztahu víry a nevíry tváří v tvář aktuálním problémům našeho světa vznikla z podnětu významného amerického nakladatelství Doubleday. Podle amerických recenzentů jde o dílo jednoho z nejoriginálnějších náboženských myslitelů naší doby, pokračujícího v tradici G. K. Chestertona, C. S. Lewise, Henriho Nouwena a Thomase Mertona. Nabízí tvořivý a nevšední pohled na vztah náboženství, víry a spirituality ke kultuře a dnešní společnosti. Kniha již dříve získala Cenu za nejlepší evropskou teologickou knihu let 2009-10 a v USA byla v roce 2010 vyhlášena Knihou měsíce.  (Aleš Pištora)

  Aktuality | paula | 22.2.2013 11:18
 • 20 2
  Patrik Hábl - Postní obrazy pro Nejsv. Salvátora

  Postní obrazy pro kostel Nejsvětějšího Salvátora (Popeleční středa – Velký pátek 2013 )

  Koncept malířské intervence Patrika Hábla pro letošní Popelec umělců v pražském akademickém kostele Nejsv. Salvátora u Karlova mostu je radikální. Všechny obrazy barokních oltářů „nahradilo“ umění současnosti. Křesťanská ikonografie se jakoby mávnutím proutku vytrácí, nebeské vysílání přeladilo na jiný program. Poučený pozorovatel však konstatuje, že

  tomu možná není tak docela. Možná se mu vybaví třeba slavný Děčínský oltářní obraz od krále romantických malířů Caspara Davida Friedricha…

  Háblovy monotypy se však nedají redukovat jen na krajiny vnitřní a vnější, a to i přes vzdálenou příbuznost např. s tušovými malbami umění Dálného východu. Jsou nejspíš tím vším dohromady, a zároveň něčím víc! Hranice zcela abstraktního výrazu je nejasná, křehká a těkavá a jde ještě o kousek dál, než čeho se dotkl např. již zmíněný Friedrich u svého dalšího slavného obrazu Mnicha na břehu moře. Vlastně tomu je naopak: „Náhodné“ barevné mapy matou tím, že mohou připomínat krajinu, ve které následně člověk hledá sám sebe. Otevírají tak prostory vlastní imaginace: ve svých zlatých variantách na černém podkladě se rozlitá barva proměňuje jak v absolutní záři vznešeného, tak ale i v obraz zmatku, tekutého zhroucení a zrcadlo vnitřního výkřiku, kde kasulový bohatě vyřezávaný zlatý rám jen zostřuje nadčasové napětí. Výsek plynutí tu tak ale paradoxně nachází pevnou hráz. Současnost je tím nekompromisně zasazena do svého historického kontextu. Nutno ještě dodat: Setkání s jinakostí a překvapení z nových souvislo

  stí jsou v postní době v prostoru chrámu zcela na místě. Určitá redukce, vycházející z tradičního postního zakrývání kostelních obrazů, se v Háblově salvátorském souboru potkává se subjektivními obrazy, „zpovědními zrcadly“ odvážně nastavenými mnohdy nemile překvapeným návštěvníkům bohoslužeb.

  Z náhodných doteků a uskupení barev však nakonec vyrůstá v celku kostela, a to i díky jeho historické struktuře, pevný a pečlivě promyšlený celek. Není to nakonec povzbudivý podnět pro tuto postní dobu?

  Malíř a grafik Patrik Hábl (* 1975) vystudoval VŠUP v Praze u prof. Pavla Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. V letošním roce vystavoval nejen v českých galeriích, ale i v Lyonu, Istanbulu, New Yorku, Mnichově či Amsterodamu. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze.

  Kurátoři instalace: Norbert Schmidt a Petr Tej Pořadatel: Akademická farnost Praha a Centrum teologie a umění při KTF UK

  vybrané FOTOGRAFIE Martina Staňka z Popelečního večera

  Ohlasy a souvislosti:

  Artmix Česká televize 2, 13. března 2013

  Nejsvětější Salvátor se postně zahalil do moderního umění Michael Otřísal, Česká televize, Křesťanský magazín 24. února 2013

  Barokní oltáře v akademickém Salvátoru nahradilo až do Velkého pátku současné umění i-Forum, časopis Univerzity Karlovy 22. února 2013

  Václav Sokol: Postní doba u Nejsv. Salvátora Katolický týdeník 2013/8, Perspektivy s. 3, 21. února 2013

  Postní obrazy Patrika Hábla

  Lukáš Jirsa, Televize Noe, Zpravodajské Noeviny 21. února 2013

  Abstrakce místo baroka – Nejsvětější Salvátor není konzerva Česká televize – Zprávy, Reportáž Jiřího Svobody, 18. února 2013 (cca 18:50)

  Jak prožívat v dnešní době postní přípravu na Velikonoce Teresie Bečková, Český rozhlas 1, Výzvy přítomnosti 17. února 2013

  Postní obrazy u Nejsvětějšího Salvátora dočasně nahradí oltářní plátna Teresie Bečková, Český rozhlas, Křesťanský týdeník 16. února 2013

  Popeleční středou začíná postní doba a příprava na Velikonoce deník.cz, 13. února 2013

  Patrik Hábl – Postní cyklus pro kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze Grapheion.cz, 13. února 2013

  Rozhovor s Patrikem Háblem a Norbertem Schmidtem Český rozhlas, Vltava, Mozaika 13. února 2013 (cca 26:10)

  Postní obrazy nahradí historická oltářní plátna Aleš Pištora, TS ČBK 11. února 2013

  Vydejte se na výstavu do kostela. Postní obrazy nahradí oltářní plátna Robert Oppelt, Metro 11. února 2013

  Křesťané vstoupí do postní doby Aleš Pištora, APHA 7. února 2013

  Modern Style Instead of Altarpieces Oskar Exner, Portal of Prague, 6. February 2013

  SAKRÁLNÍ UMĚNÍ: Místo oltářních obr

  azů moderna Oskar Exner, Portál hl.m. Prahy, 5. února 2013

  Malířská intervence Patrika Hábla v kostele Nejsvětějšího Salvátora Co, kdy v Praze?, 2. února 2013

  .

  foto: Martin Staněk
  .

  Aktuality | Martin Stanek | 20.2.2013 15:43
 • 19 2
  Fotografie z letošního Popelce umělců
  Aktuality | Martin Stanek | 19.2.2013 19:47
 • 13 2
  Pod lampou s Tomášem Halíkem

  Z návštěvy Mons. Tomáše Halíka na Slovensku na začátku února 2013. Videozáznam z televizní debaty Štefana Hríba s Tomášem Halíkem v pořadu Pod lampou dne 7.2. 2013.

  Aktuality | Martin Stanek | 13.2.2013 14:48
 • 13 2
  Patrik Hábl Postní obrazy pro Nejsv. Salvátora

  Archiv uměleckých intervencí | | 13.2.2013 00:00
 • 11 2
  Papež Benedikt XVI. rezignoval na svůj úřad
  Aktuality | Martin Stanek | 11.2.2013 13:39
 • 25 1
  Duchovní cvičení a rekolekce únor - duben 2013
  15. – 17.2. 2013 Víkend pro rychlé biřmovance ve Vinoři. Doprovází Petr a Adéla Muchovi. Přihlášky na [email protected]  (pozor - toto je správná adresa, omlouváme se za chybu v Salvatore)

  Následující víkendové rekolekce i delší duchovní cvičení jsou pořádány pro ty z nás, kteří hledají hlubší způsoby modlitby, ale neví, jak na to a chtěli by udělat krok dál. Jejich účelem je nabídnout uvedení a pomoc na této cestě. Kurzy slouží k prohloubení našeho duchovního života, naší modlitby a meditace i naší kreativitě a vnímavosti vůči druhým. Další informace můžete získat na adrese meditace@farnostsalvator.cz  či na tel. 257 21 24 26 (sestra Denisa).

  V této chvíli již obsazené kurzy:

  Meditativní víkend, 8.-10. 2. 2013

  Jednodenní rekolekce s filmem, 17. 2. 2013

  Sádhana, 22.–24.2. 2013

  Víkend mezi duší a Duchem I., 8.-10. 3. 2013

  Postní duchovní víkend, 22.-24. 3. 2013

   

  Důležitá poznámka, než budete číst dále:

  Přihlašujte se, prosím, pouze e-mailem na adrese [email protected], uvádějte název kurzu v “předmětu”. Upozorňujeme, že exerciční kurzy se zpravidla rychle zaplní, pokud vám tedy na některém termínu zvlášť záleží, neotálejte s přihlášením.

   

  5 – 7. 4. IGNACIÁNSKÝ VÍKEND Exerciční dům Kolín Víkendová duchovní obnova založená na meditaci nad biblickými texty. Nabízíme možnost osobního rozhovoru. Vhodné i pro účastníky bez předchozí zkušenosti s exerciciemi. Další informace a přihlášky [email protected]. Doprovází P. Jan Regner SJ.
   
  15. – 17.2. 2013 KURZ KONTEMPLACEKlášter trapistek v Poličanech, 14.-19.4. 2013Čas strávený v tichu v tradici křesťanské meditace. Meditační sezení, meditace v chůzi, přednášky, zpěv, možnost individuálního doprovázení. Předpokládá se alespoň základní zkušenost s modlitbou ticha. Přihlášky pro tento kurz: dlohos(zavinac)volny.cz, dotazy ohledně kurzu lze směřovat na s. Denisu Červenkovou ([email protected]). Doprovází Jan Šedivý.
   
  VÍKEND MEZI DUŠÍ A DUCHEM II.místo bude upřesněno, 26.-28.4. 2013Exercicie s prvky sebepoznání osobnosti. Jde o prohloubení a pokračování Víkendu mezi duší a Duchem I, i zde v interaktivní skupinové a individuální práci využijeme enneagramu. Zaměříme se na hlubší uvědomění vnitřní struktury osobnosti a na způsoby, jak měnit navyklé vzorce prožívání a chování. Podíváme se také na možnosti kultivace osobnosti v kontextu duchovního růstu (Ježíšovo lidství a ctnosti člověka atd.). Provází a psychoterapeut Michal Petr a sr. Denisa Červenková CSTF. Kurz je určen pouze pro ty, kdo již absolvovali některý z předchozích Víkendů mezi duší a Duchem
   
  PŘEKÁŽKY PŘI ROZLIŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍHO POVOLÁNÍ II.Pernikářka (Dům sester karmelitek, U Perníkářky 2a, Praha5- Smíchov)  8.-12.5. 2013Rekolekce určená mladým ženám, které uvažují o zasvěceném životě. Možnost zkusit si pár dní v řeholní komunitě „naživo“ a současně pracovat s podněty k tématu rozlišování životní cesty. Součástí jsou rozhovory, meditace, společná liturgie, duchovní četba a práce. Doprovází sestry karmelitky z Karmelu Edith Steinové a hosté. Další informace a přihlášky: [email protected].

  Aktuality | Martin Stanek | 25.1.2013 15:02