Články

Aktuality

  • 8 11
    Pouť studentů k 17. listopadu
    Aktuality | Martin Stanek | 8.11.2010 11:20
  • 1 11
    Architekt Jan Sokol (24.11., 19.00)

    Debatní večer nad dílem významného českého architekta Jana Sokola (1904-1987) se Zdeňkem Lukešem, Janem Sokolem a Václavem Sokolem v sakristii našeho kostela. Víc než jen přednáška, víc než jen vzpomínání, takový bude večer věnovaný významnému českému architektovi Janu Sokolovi. V mládí jako jeden z mála Čechů pracoval u Le Corbusiera a seznámil se i s Augustem Perretem. Nadhled a rozhled si udrţel po celý ţivot, i kdyţ nepřízeň doby, nejdříve nacistická, pak i komunistická diktatura jeho krásné projekty většinou zabránila realizovat. Nicméně i to málo, co postavil a co je publikováno, prozrazuje všestranného a hlubokého člověka, který inspiruje i dnes.  Ne nadarmo se v současných debatách okolo chrámu sv. Víta znovu začalo častěji skloňovat jeho jméno. Večer zahájí přední český historik architektury Zdeněk Lukeš úvodem do Sokolova díla. Poté bude následovat panelová debata, do které se zapojí i oba architektovi synové: filozof Prof. Jan Sokol a výtvarník Václav Sokol. Večer bude moderovat Norbert Schmidt. Debatní setkání u Nejsv. Salvátora se koná ve středu 24.11. od 19 hodin ve spolupráci Centra teologie a umění při KTF UK, Akademické farnosti Praha a teologické revue Salve.

    PLAKÁT ke stažení

    „Po Hilbertově smrti převzali vedoucí úlohu při dokončování úprav katedrály sv. Víta umělečtí teoretikové a věnovali se hlavně zařizování liturgicky zcela bezúčelných ochozových kaplí. [...] Při vnitřních úpravách spojeného interiéru svatovítského se zapomnělo zcela na to, že jde o kostel. [...]  Dnes je však, myslím, každému jasné, že nedostatky nelze odstranit zdobením, ale vyřešením podstatných věcí, a že to, co nám u Sv. Víta stále vadí a vyvolává onen dojem nedokončenosti, je právě to, že podstatné věci zde stále nejsou v pořádku.“

    „Brzy na to přišel druhý vatikánský koncil a jeho liturgické reformy. Když jsem přečetl příslušnou konstituci – strnul jsem. Ne že bych snad s prohlášenými změnami nesouhlasil. [...] Ale tento požadavek, závazně prohlášený, znamenal, že všechny dosavadní kostely – nebo alespoň velká část – se svým výrazným oddělením kněžiště od lodi, jsou pro bohoslužbu nového typu špatně použitelné, nebo dokonce nepoužitelné v dnešní formě, a vyžadují si přinejmenším radikální úpravu vnitřní dispozice.“

    Jan Sokol

    Ing. arch. Zdeněk Lukeš (* 1954) je přední český historik architektury 19. a 20. století a publicista. Od začátku 90. let působí na Pražském hradě v tamním památkovém odboru. Přednášel na Technické univerzitě v Liberci, kde v letech 2000-2003 působil také jako děkan Fakulty architektury. Dnes přednáší na New Yourk Univesity v Praze. Pro veřejnost mimo jiné nepravidelně pořádá velice oblíbené vzdělávací "Psí vycházky" za architekturou. Lukeš je autorem či spoluatorem mnoha odborných i popularizačních článků (Respekt, Lidové noviny, MFDnes, Architekt, Revolver revue, Umění, UNI, etc.), přednášek (Café Orient) a knih s výstav (J. Plečnik – Architekt Pražského hradu, Pražský hrad za TGM, 10 století architektury - Architektura XX. století, Praha 1891-1914, Splátka dluhu etc.).

    Prof. Jan Sokol (* 1936) se vyučil a pracoval jako zlatník, později mechanik. V sedmdesátých letech vedl různé bytové semináře, v roce 1976 podepsal Chartu 77. V letech 1990-92 byl poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum a místopředsedou Sněmovny národů. V roce 1998 byl ministrem školství ČR a v roce 2003 koaličním kandidátem na prezidenta republiky. Od roku 1991 přednáší filozofii, antropologii a religionistiku na Pedagogické a Filozofické fakultě UK a od roku 2000 na Fakultě humanitních studií UK. Jan Sokol spolupracoval na ekumenickém překladu Bible, přeložil řadu filozofických knih a sám je autorem mnoha článků a odborných publikací (Člověk a svět očima bible, Čas a rytmus, Malá filosofie člověka etc.).

    Václav Sokol (* 1938) je kreslíř, grafik, typograf. Vystudoval střední výtvarnou školu (1953–1958), ale pro svůj „buržoazní a katolický původ“ nesměl studovat dále na vysoké škole. V letech 1959–1967 pracoval v Památníku národního písemnictví a v letech 1971–1990 jako vedoucí propagace, grafik a nakonec jako vrátný ve státním podniku Stavby silnic a železnic. Od 90. let pracuje především jako grafik, ilustrátor a volný umělec. V letech 1993–1999 působil v čtrnáctideníku Architekt. Spolupracuje na typografické úpravě knih (Nakladatelství Triáda, Divadelní ústav) a píše články o výtvarném umění do Katolického týdeníku, Perspektiv a Revolver Revue.

    Aktuality | Martin Stanek | 1.11.2010 11:25
  • 25 10
    Výstava z Fotomaratonu 31.10. - 21.11. 2010

    Výstavu vítězných fotografií ze soutěže Fotomaraton, která letos proběhla v sobotu 16.10., můžete shlédnout na ochozu kostela vždy kolem bohoslužeb (cca půlhodinu před i po) od neděle 31.října od 21 hodin, kdy bude výstava zahájena vernisáží a vyhlášením vítězů soutěže, do neděle 21. listopadu. A jak probíhal letošní fotomaraton? Letošního pátého ročníku fotomaratonu Salvátor se zúčastnilo 28 amatérských fotografů. Nelehkým  úkolem bylo  poprat  se jednak s nepříliš krásným počasím a světlem, ale také s tématy, jež letos vymyslel náš kaplan Jan Regner.

    Témata vybral z básně Jiřího Zahradníčka Rouška Veroničina:

    1. Troskami kráčím
    2. Přetaven, ale vcelku nezměněný
    3. Všechno naspěch má
    4. Skutečnost tato mocnější všech snění
    5. Žhne v nás očima uhrančivýma
    6. Klíčí mýty
    7. Hledejte, co je tichého
    8. Stromy v městě
    9. Překročit práh
    10. Trhliny se rozestupují
    11. Jakoby nic
    12. Vstříc příchodu slávy
    Vítězné fotografie z jednotlivých témat
     
    Vítězové ročníku 2010: 1. místo:  Jan Vondrák - 102 bodů 2. místo: Renata Molová - 99 bodů 3. místo: Martin Staněk - 96 bodů 4. místo: Jan Rosík - 83 bodů 5. místo: Martin Ziegler - 70 bodů 6. místo: Anna Páchová - 68 bodů 7. místo: Ján Krajč - 65 bodů 8. místo: Lucie Krulišová - 63 bodů 9. místo: Martina Staňková - 62 bodů 10. místo: Dana Peterková - 54 bodů 11. místo: Josef Hámorský - 51 bodů 12. místo: Lenka Zemanová - 48 bodů a další...... Snímky bodovali anonymně sami účastníci, pořadí v soutěži je výsledkem součtu všech udělených bodů.

    Aktuality | Martin Stanek | 25.10.2010 13:28
  • 25 10
    Mše sv. za zemřelé - Requiem W. A. Mozarta 2.11.2010

    V úterý 2. listopadu, na svátek všech věrných zemřelých,  se bude od 19 hodin  v našem kostele konat každoroční bohoslužba za zemřelé, kterou celebruje Mons. Tomáš Halík.  Letos opět zazní Mozartovo Requiem v podání sboru a orchestru pod vedením Roberta Huga.  Jelikož se jedná o mši sv.,  nikoliv o koncert,  není třeba si rezervovat vstupenky.

    Aktuality | Martin Stanek | 25.10.2010 13:24
  • 21 10
    Literárně hudební večer 15.11. 2010
    Aktuality | Martin Stanek | 21.10.2010 12:41
  • 21 10
    Divadelní představení v sakristii 10.11. 2010

    Ve středu 10. listopadu v 19 hodin bude mít v naší sakristii světovou premiéru hra našeho bývalého zaměstnance a režiséra Milana Tomeše s názvem "Husa do nebe volající". Slovy autora jde o "grotesku z jedné čekárny". Hrají absolventi, studenti a profesorka pražské DAMU: M.Bendová, Z.Košata, J.Šmíd, J.Zimová, M.Dudek, L.Klírová. Režie: Milan Tomeš. Vstupenky za 170 Kč (100 Kč pro studenty) v prodeji na místě.

    Aktuality | Martin Stanek | 21.10.2010 12:34
  • 18 10
    Jak probíhal letošní fotomaraton?

    Letošního pátého ročníku fotomaratonu Salvátor se zúčastnilo 28 amatérských fotografů. Nelehkým úkolem bylo poprat se jednak s nepříliš krásným počasím a světlem, ale také s tématy, jež letos vymyslel náš kaplan Jan Regner. Témata vybral z básně Jiřího Zahradníčka Rouška Veroničina:

    1. Troskami kráčím
    2. Přetaven, ale vcelku nezměněný
    3. Všechno naspěch má
    4. Skutečnost tato mocnější všech snění
    5. Žhne v nás očima uhrančivýma
    6. Klíčí mýty
    7. Hledejte, co je tichého
    8. Stromy v městě
    9. Překročit práh
    10. Trhliny se rozestupují
    11. Jakoby nic
    12. Vstříc příchodu slávy
    Jak byste se s tématy poprali vy? Jak to viděli očima svých objektivů letošní účastníci, to budete mít možnost posoudit od neděle 31. října, kdy se po večerní mši sv. vernisáží otevře na ochozu kostela výstava vítězných fotografií.

    Aktuality | Martin Stanek | 18.10.2010 15:29
  • 29 9
    Múzochvění u Salvátora 16.10. 2010

    Múzochvění – jedinečný multimúzický projekt. v sobotu 16. 10. 2010 od 16 hodin bude náš kostel hostit čtvrtý ročník uměleckého vystoupení propojujícího různé umělecké žánry s názvem Múzochvění.

    Zazní:

    Jeanne d´Arc (Jana z Arku)  - rapsodie pro komorní orchestr, varhany, sbor a skleničky; Memoria Anema (Paměť  větru) - rapsodie pro symfonický orchestr, varhany,  sbor a recitátora.

    Jedinečný multimúzický projekt, který vytváří fórum pro mladé, umělecky činné lidi propagující českou hudební, taneční a výtvarnou tvorbu. Jeho jedinečnost spočívá v prolnutí všech druhů múzických umění v rámci jednoho prostoru, místa a času. Cílem je snaha pomoci mladým, nadaným lidem prosadit se a dát jim příležitost pracovat s profesionály a současně podpořit konkrétní skupinu handicapovaných dětí  v integraci tím, že pomocí projektu Múzochvění je vytvořen prostor pro jejich prezentaci a využití jejich kreativního potenciálu. Přítomno bude 200 účinkujících, symfonický orchestr (tedy Bumův komorní orchestr,  posluchači Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze (HAMU), Janáčkovy Akademie Múzických umění v Brně (JAMU),  Konzervatoře a Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka v Praze (KJJ), Konzervatoře Pardubice, Hudebního gymnázia Jana Nerudy, Konzervatoře v Českých Budějovicích, členové Pražské komorní filharmonie, členové Filharmonie Brno a další), dva sbory (tedy  Canti Praha, Lanškrounský smíšený sbor).

    Varhany: Michaela Káčerková Diriguje: Andrea Krausová Hudba: Tom Krejča.

    Součástí programu bude i výtvarný happening („UTRUM“ - sdružení fotografů, Hana Kozubová – umělecká paličkovaná krajka, Andrea a Petr Staškovi -  umělecké objekty ze skla (fussing), Jaroslav a Lucie  Strakovi - fotografie,  Monika Dušková – keramické objekty, žáci VO ZUŠ Jindřicha Pravečka v Lanškrouně, žáci Základní školy speciální v Lanškrouně, studenti Filmové fakulty Akademie múzických umění (FAMU) Praha, studenti Vysoké školy umělecko průmyslové (VŠUP) Praha), scénický tanec (tančí členové I.Z.DANCE STUDIO Ivety Zahradnikové). Mimo jiné účinkuje Taťjana Medvecká, promluví Mons.Tomáš Halík.

    Více informací na www.muzochveni.cz. Vstupné dobrovolné.

    Aktuality | Martin Stanek | 29.9.2010 10:49
  • 21 9
    Tančící skály - pořad s M. Orkem Váchou

    Vznik života na Zemi by nás neměl nechat v klidu. Ten okamžik, kdy hmota učinila první nesmělý taneční krok nebo kdy onen dávný tvor poprvé zaklonil hlavu a podíval se na hvězdy s nevyslovenou otázkou: „Jsme jen kusy hmoty vzniklé evolucí, jsme tančící skály?“ (Marek Orko Vácha) Centrum náboženské tvorby Brno připravilo podle scénáře P. Marka Orka Váchy  šestidílný seriál o evoluci

    a stvoření s názvem Tančící skály, určený dle tvůrců zejména teenagerům. Premiéra prvního dílu byla 5.9., ovšem všechny díly je možné shlédnout ve videoarchivu České televize.

    Aktuality | Martin Stanek | 21.9.2010 19:30
  • 21 9
    Cena Romana Guardiniho pro Mons. Tomáše Halíka
    Aktuality | Martin Stanek | 21.9.2010 18:28