Cyklus o manželství

Společná příprava v rámci Cyklu o manželství

Jedná se o hromadnou přípravu snoubenců k uzavření církevního sňatku a k přijetí svátosti manželství.
Koná se každoročně vždy v průběhu dubna, května a června, a to vždy jednou týdně ve večerních hodinách. S každým novým kurzem se střídají úterky (od 20 hodin) a středy (od 18 hodin). V roce  2016 jsou to středy, v roce 2017 úterky atd.
Témata šesti setkání se týkají křesťanského pohledu na manželství, manželství jako svátosti, právního pojetí manželství, psychologie manželství, komunikace v partnerských vztazích, spirituality manželství, bioetiky. Všechny přednášky berou ohled na skutečnost, že kolem 30 % posluchačů jsou nepraktikující, případně nepokřtění.
Mezi přednášejícími jsou v posledních letech kněz a biolog Marek Orko Vácha (bioetika),  pastorační referent Martin Staněk (manželství v pohledu katolické církve, svatební obřad a manželský slib, spiritualita rodiny), psychoterapeut Michal Petr (dynamika partnerských vztahů), rodinné vztahy přednáší od roku 2013 psychoterapeutka Alice Derflová.

Zde si můžete  přečíst nebo poslechnout rozhovor s Mgr. Michalem Petrem, jedním z lektorů Cyklu o manželství.

Semiindividuální příprava farníků

V naší farnosti probíhá formou čtyř až pěti semiindividuálních setkání (dvou až tří párů) s pastoračním referentem Martinem Staňkem. Tato příprava je určena výhradně členům akademické farnosti, avšak kromě studentů a učitelů pražských VŠ i těm, kdo mají v naší farnosti svatbu nebo je oddává některý z našich kněží (byť i v jiném kostele).

Hodnocení účastníků Cyklu o manželství:

Jsem moc ráda, že jsme kurz absolvovali, protože kněz, který nás bude oddávat nám řekl, že žádná příprava z jeho strany není nutná, že snoubenci mám jít příkladem já jako věřící člověk. Takže po tomto prozření jsem se vždy těšila na přednášky, že se něco dozvím, dostanu podněty na přemýšlení i pro diskuse s partnerem.

Markéta

Přednášky se nám líbily, jsme rádi že jsme je absolvovali, zvlášť mě těší, že i můj přítel, který není pokřtěný a do kostela nechodí, chodil na přednášky zcela dobrovolně, ochotně a rád.

Tímto bych taky ráda poděkovala všem přednášejícím za způsob, jakým přednášky vedly s ohledem i na nekatolíky a příjemnou atmosféru.

Denisa

Pro nás byl celý cyklus přednášek velmi zajímavý a přínosný. Výběr přednášejících i témat byl pestrý a celkově podle mého názoru zachycoval to podstatné, co bychom se v tomto časovém limitu mohli dozvědět. Bereme to jako takový úvod do jednotlivých témat, s tím že díky přednáškám máme představu na koho či na jakou literaturu se obrátit, když budeme řešit ten který problém. Moc vám děkujeme za vaší péči.

Klára

Rádi bychom Vám především za celý cyklus poděkovali. Taky děkujeme za možnost napsat zpětnou vazbu. V některých komentářích jsme kritičtí, je to tím, že my osobně jsme čekali něco jiného, ale to neznamená, že někoho jiného to neobohatilo či neposunulo v přemýšlení někam dál.

Co se týče organizace, velmi oceňujeme nahrávaní přednášek a možnost si je stáhnout z internetu. Celkově byla organizace velmi příjemná.

K samotným přednáškám chceme ještě napsat, že nás překvapil jejich skeptismus a negativismus. Chápeme to tak, že asi šlo o snahu nám nic nemalovat zbytečně růžově a připravit nás na to, že manželství bude někdy těžké. Ovšem nebylo příjemné poslouchat tak často, jak se vše změní k horšímu… V jednu chvíli jsem si říkala, že je už čas, aby příšel nějaký štastný manželský pár a řekl nám, jak je manželství skvělá věc. To bych tedy dala i jako doporučení do budoucna, že by se mohl nechat prostor pro přednášku nebo její část i manželskému páru.

Diana a Tomáš

Kurz byl kvalitni. Kazda prednaska byla vedena prehledne a snazila se podat co nejvice. Proto take hodnotime vsechny prednasky na vybornou. Snad jen pouze chybely jakasi zamereni se na konkretni problemy, jako metoda PPR ci zpusoby vychovy deti, vedeni rodiny v duchu viry, pripadne treba vysloveni urcitych temat, ktere bychom mohli spolu vzdy jako domaci ukol spolecne probirat a potom treba reagovat na dalsim setkani. Mozna by vsak potom takovy kurz trval dvojnasobne dele, coz nevim, zdali by bylo prijatelne pro ostatni pary.

Mirek + Edita

Všechny přednášky byly výborně připravené a jejich obsah i forma se mě i manželce moc líbily. Myslím, že nás velmi dobře teoreticky připravily na manželství a zdůraznily jeho duchovní aspekty, respektive vztah manželského páru k Bohu. Také oceňuji doporučení přednášejících na kvalitní literaturu k tématu manželství. Čas a místo pro nás bylo také zcela vyhovující – nemám co vytknout. Moc Vám děkujeme.

Petr a Vladislava