Články

Postní doba 2015 u Salvátora

Aktuality | Martin Staněk | 18.2.2015 00:00

 

 Postní doba

Je dobou přípravy na největší křesťanské svátky, na Velikonoce. Charakterizuje ji kající duch a půst (též modlitba a almužna), to znamená zvýšená snaha o vlastní kultivaci pomocí odříkání, anebo naopak - pomocí zvýšené aktivity v oblastech, které člověk notoricky během roku zanedbává. 

Postní doba začíná Popeleční středou a trvá 40 dní (vyjma neděl, které se do postu nezapočítávají) až do Bílé soboty. Liturgická barva je fialová.

Je též obdobím bližší přípravy katechumenů na křest, proto je v tento čas provázejí speciální liturgické obřady.  Mezi dny postní doby patří také 4. neděle postní, zvaná Laetare, při které se používá jako liturgická barva růžová - symbolizující červánky blížících se Velikonoc -  a 6. neděle postní, známa spíše jako Květná neděle, při které se připomíná vjezd Ježíše do Jeruzaléma. Doba postní vrcholí Svatým týdnem (od Květné neděle do neděle Vzkříšení), v němž nejvýznamnější místo zaujímají Zelený čtvrtek (připomínka poslední večeře Páně), Velký pátek (den ukřižování Ježíše Krista) a neděle Vzkříšení (den Zmrtvýchvstání).

O postní době

 

Postní doba 2015 u Salvátora

Popeleční středa 18. února - Popelec umělců a mše sv.s udílením popelce

18.00 hodin  / Bolestná tajemství z Růžencových sonát H. I. F. Bibera zahrají Lucie Sedláková Hůlová – housle, Robert Hugo – cembalo a Jan Krejča – theorba. Duchovní slovo: Mons. Tomáš Halík. Koná se v sakristii kostela. Vstup volný, přístup z nádvoří Klementina od 17.40.

19.00 hodin / Mše svatá s udílením popelce v kostele Nejsv. Salvátora. Celebruje a promluví Mons. Tomáš Halík.

20.30 hodin /Vernisáž výtvarné intervence Michala Škody v sakristii kostela. Promluví autor společně s kurátorem Norbertem Schmidtem.

ARCHIV POPELCŮ

 

18.4. - 3.4. Postní výtvarná intervence Michala Škody v kostele

Přístupná v době konání bohoslužeb, případně po individuální domluvě ve farní kanceláři

 

Čtvrtky 26.2. - 26.3. 19.30 - 20.00 Cyklus postních zamyšlení v kostele

čtvrtek 26. února – Martin Bedřich, literární historik

čtvrtek 5. března – Scarlett Vasiluková Rešlová, vědec a vysokoškolský pedagog

čtvrtek 12. března – Petr Beneš CSsR, kněz, exercitátor se zájmem o literaturu a umění

čtvrtek 19. března – Benedikt Mohelník OP, teolog a provinciál dominikánů

čtvrtek 26. března – Martin Staněk, religionista a pastorační referent

Vybraná zamyšlení hudebně doprovodí
Robert Hugo, titulární varhaník u Nejsv. Salvátora.

 

Příležitosti ke svátosti smíření a k duchovnímu rozhovoru

úterky 17.00 - 18.30 v kryptě a ve zpovědní místnosti v presbytáři kostela P.Jan Regner a P.Petr Vacík

úterky 20.00 - 21.30 ve farní kanceláři P.Marek Orko Vácha (pozor - až od 10.3.)

čtvrtky 20.00 - 22.00  v sakristii a přilehlém okolí - Mons.Tomáš Halík, P.Jan Regner, P.Petr Vacík, P.Marek Orko Vácha. Pro kontrolu přítomnosti jednotlivých kněží prosím sledujte farní kalendář (nutno rozkliknout událost)

středa 1.4. 2015 od 17 hodin: společná kající bohoslužba slova s možností svátosti smíření či duchovního rozhovoru (v sakristii)

Více o organizaci svátosti smíření u Salvátora

 

Související články

Komentáře