Články

Postní výtvarná intervence Michala Škody 18.2. - 3.4. 2015


Michal Škoda

postní intervence
Akademický kostel Nejsv. Salvátora u Karlova mostu
Popeleční středa – Velikonoce 2015
vernisáž: 18. února 2015 v 20:30 hodin
(bohoslužba Popelce začíná v 19:00 hodin)

ENGLISH

FILMOVÉ OHLÉDNUTÍ MATOUŠE BIČÁKA

https://youtu.be/SqD6vzqm5Cs

 

Letošní postní intervence Michala Škody v akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora propojuje venek a vnitřek kostela a zároveň akcentuje pomyslný i faktický práh mezi profánním a sakrálním prostorem. Díky „uzavření“ vstupu do chrámu se paradoxně otevírá nový prostor reflexe a změny perspektiv. Důležité tak není dílo samotné, ale obraz, který si odnese každý jednotlivý návštěvník.

Škodova „jednoduchost, strohost a obyčejnost“, jak autor sám rád definuje svou práci, překračuje běžný výtvarný minimalismus. Není také pouhým výsledkem přemýšlení o „společnosti, která se dusí pod nánosy zbytečnosti“. Škodova intervence otevírá před člověkem především možnost si v komplikovaném světě znovu ujasňovat ty nejzákladnější vztahy a konstanty.

Norbert Schmidt

 

foto © Petr Neubert

 

Michal Škoda(*1962) vystudoval Střední keramickou školu v Bechyni a od 90. let se věnuje výtvarnému umění. V počátcích procházel různými obdobími a pracoval v různých civilních povoláních. Zásadní zlom v jeho životě nastal v roce 1994, od kdy prezentuje svou vlastní volnou tvorbu na řadě samostatných i skupinových výstav doma i v zahraničí. Ve svém díle, které zahrnuje jak objekty, malbu, autorské knihy, tak v poslední době především kresbu, se dlouhodobě zabývá problematikou prostoru, hledáním jeho smyslu a místa, které v něm zaujímá člověk. V roce 1997 se ujal vedení Domu umění v Českých Budějovicích, který se postupně proměnil ve významnou a respektovanou středoevropskou galerii současného umění a architektury.

realizace: Martin Janda

 

kontakt pro média:
Norbert Schmidt, tel.: 777 00 50 13

Prohlídku intervence mimo pravidelný program kostela lze domluvit u farní asistentky Jany Pláteníkové: [email protected], 222 221 339, 724 367 681

Intervencí Michala Škody se volně inspiruje i cyklus 
Postních zamyšlení u Nejsv. Salvátora 2015
.

Debatní setkání s Michalem Škodou a dalšími hosty se nad aktuální prostorovou intervencí v akademickém kostele Nejsv. Salvátora uskuteční v neděli 15. března 2015 v 21:00 hodin. Více se dozvíte zde.

 

foto © Petr Neubert

 

Ohlasy a souvislosti:

XX. Popelec umělců 18. února 2015
Akademická farnost Praha, 18. února 2015

Postní doba 2015 u Salvátora
Akademická farnost Praha, 18. února 2015

Aleš Pištora: Křesťané vstoupí do postní doby
Arcibiskupství pražské, 11. února 2015

Radek Gális: Michal Škoda se představí u Salvátora
Českobudějovický deník, kultura, 11. února 2015, s. 10.

Teresie Bečková: Popelec umělců
Český rozhlas, 14. února 2015

Popelec umělců otevře výstavu
Pražský deník.cz, 18. února 2015

Popeleční středou křesťané vstoupili do půstu před Velikonocemi
Pražský deník.cz, 18. února 2015

Karel Oujezdský: Kostel Nejsvětějšího Salvátora: intervence Michala Škody
Český rozhlas Vltava, Mozaika, 23. únor 2015

Monika Höferová: Postní intervence u Nejsvětějšího Salvátora
TV Noe, Noeviny 24. února 2014

Radek Gális: Zrcadlo v chrámu klade otázky
Českobudějovický deník.cz, 1. března 2015

Michael Otřísal: Popelec umělců
Křesťanský magazín, Česká televize, 1. března 2015

Postní intervence
Art & Antiques 3/2015, s. 79

Karolina Jirkalová: Za zrcadlem – Michal Škoda v kostele Nejsvětějšího Salvátora
Art & Antiques 4/2015, s. 80

 

 

 

 

Související články

Komentáře