Články

Postní doba 2016 u Salvátora

Aktuality | Martin Staněk | 10.2.2016 00:00

 

 

 

 

Postní doba

Je dobou přípravy na největší křesťanské svátky, na Velikonoce. Charakterizuje ji kající duch a půst (též modlitba a almužna), to znamená zvýšená snaha o vlastní kultivaci pomocí odříkání, anebo naopak - pomocí zvýšené aktivity v oblastech, které člověk notoricky během roku zanedbává. 

Postní doba začíná Popeleční středou a trvá 40 dní (vyjma neděl, které se do postu nezapočítávají) až do Bílé soboty. Liturgická barva je fialová.

Je též obdobím bližší přípravy katechumenů na křest, proto je v tento čas provázejí speciální liturgické obřady.  Mezi dny postní doby patří také 4. neděle postní, zvaná Laetare, při které se používá jako liturgická barva růžová - symbolizující červánky blížících se Velikonoc - a 6. neděle postní, známa spíše jako Květná neděle, při které se připomíná vjezd Ježíše do Jeruzaléma. Doba postní vrcholí Svatým týdnem (od Květné neděle do neděle Vzkříšení), v němž nejvýznamnější místo zaujímají Zelený čtvrtek (připomínka poslední večeře Páně), Velký pátek (den ukřižování Ježíše Krista) a neděle Vzkříšení (den Zmrtvýchvstání).

O postní době

 

Postní doba 2016 u Salvátora

Popeleční středa 10. února - Popelec umělců a mše sv.s udílením popelce

ARCHIV POPELCŮ

 

10.2. - 3.4. Free Visit - postní výtvarná intervence Christiana Helwinga v kostele

Přístupná v době konání bohoslužeb, dále po-pá 13-16.30, ne 15-20, případně po individuální domluvě ve farní kanceláři

 

Čtvrtky 11.2. - 17.3. 19.30 - 20.00 Cyklus postních zamyšlení v kostele

11. února – sestra FRANCESCA ŠIMUNIOVÁ, benediktinka z komunity Venio z Bílé Hory
18. února – P. JAN KOTAS, rektor Arcibiskupského semináře, KTF UK
25. února – postní zamyšlení se záměrně nekoná, namísto toho zveme do centra Dominikánská 8 na uvedení nové knihy Miloše Doležala o P. Josefu Toufarovi: Krok do tmavé noci
3. března – P. PETR VACÍK, jezuita, ředitel exercičního domu v Kolíně
10. března – sestra DENISA ČERVENKOVÁ z Karmelu Edith Stein
17. března – P. DAVID VOPŘADA, patristický teolog, kaplan KTF UK

 

Příležitosti ke svátosti smíření a k duchovnímu rozhovoru

úterky 17.00 - 18.30 v kryptě  P. Jan Regner SJ

úterky 20.00 - 21.30 ve farní kanceláři P. Marek Orko Vácha (pozor - až od 29.2.)

čtvrtky 20.00 - 22.00  v kostele a v kryptě - Mons.Tomáš Halík (krypta), P. Jan Regner SJ, P. Petr Vacík SJ, P. Marek Orko Vácha, sr. Irena CSTF. Pro kontrolu přítomnosti jednotlivých kněží prosím sledujte farní webový kalendář.

středa 23.3.2016 od 17 hodin: společná kající bohoslužba slova s možností svátosti smíření či duchovního rozhovoru (POZOR - V SAKRISTII - vstup zadem z Klementina)

Více o organizaci svátosti smíření u Salvátora

 

Související články

Komentáře