Články

Všechny články

 • 13 2
  Patrik Hábl Postní obrazy pro Nejsv. Salvátora

  Archiv uměleckých intervencí | | 13.2.2013 00:00
 • 11 2
  Papež Benedikt XVI. rezignoval na svůj úřad
  Aktuality | Martin Stanek | 11.2.2013 13:39
 • 25 1
  Duchovní cvičení a rekolekce únor - duben 2013
  15. – 17.2. 2013 Víkend pro rychlé biřmovance ve Vinoři. Doprovází Petr a Adéla Muchovi. Přihlášky na [email protected]  (pozor - toto je správná adresa, omlouváme se za chybu v Salvatore)

  Následující víkendové rekolekce i delší duchovní cvičení jsou pořádány pro ty z nás, kteří hledají hlubší způsoby modlitby, ale neví, jak na to a chtěli by udělat krok dál. Jejich účelem je nabídnout uvedení a pomoc na této cestě. Kurzy slouží k prohloubení našeho duchovního života, naší modlitby a meditace i naší kreativitě a vnímavosti vůči druhým. Další informace můžete získat na adrese meditace@farnostsalvator.cz  či na tel. 257 21 24 26 (sestra Denisa).

  V této chvíli již obsazené kurzy:

  Meditativní víkend, 8.-10. 2. 2013

  Jednodenní rekolekce s filmem, 17. 2. 2013

  Sádhana, 22.–24.2. 2013

  Víkend mezi duší a Duchem I., 8.-10. 3. 2013

  Postní duchovní víkend, 22.-24. 3. 2013

   

  Důležitá poznámka, než budete číst dále:

  Přihlašujte se, prosím, pouze e-mailem na adrese [email protected], uvádějte název kurzu v “předmětu”. Upozorňujeme, že exerciční kurzy se zpravidla rychle zaplní, pokud vám tedy na některém termínu zvlášť záleží, neotálejte s přihlášením.

   

  5 – 7. 4. IGNACIÁNSKÝ VÍKEND Exerciční dům Kolín Víkendová duchovní obnova založená na meditaci nad biblickými texty. Nabízíme možnost osobního rozhovoru. Vhodné i pro účastníky bez předchozí zkušenosti s exerciciemi. Další informace a přihlášky [email protected]. Doprovází P. Jan Regner SJ.
   
  15. – 17.2. 2013 KURZ KONTEMPLACEKlášter trapistek v Poličanech, 14.-19.4. 2013Čas strávený v tichu v tradici křesťanské meditace. Meditační sezení, meditace v chůzi, přednášky, zpěv, možnost individuálního doprovázení. Předpokládá se alespoň základní zkušenost s modlitbou ticha. Přihlášky pro tento kurz: dlohos(zavinac)volny.cz, dotazy ohledně kurzu lze směřovat na s. Denisu Červenkovou ([email protected]). Doprovází Jan Šedivý.
   
  VÍKEND MEZI DUŠÍ A DUCHEM II.místo bude upřesněno, 26.-28.4. 2013Exercicie s prvky sebepoznání osobnosti. Jde o prohloubení a pokračování Víkendu mezi duší a Duchem I, i zde v interaktivní skupinové a individuální práci využijeme enneagramu. Zaměříme se na hlubší uvědomění vnitřní struktury osobnosti a na způsoby, jak měnit navyklé vzorce prožívání a chování. Podíváme se také na možnosti kultivace osobnosti v kontextu duchovního růstu (Ježíšovo lidství a ctnosti člověka atd.). Provází a psychoterapeut Michal Petr a sr. Denisa Červenková CSTF. Kurz je určen pouze pro ty, kdo již absolvovali některý z předchozích Víkendů mezi duší a Duchem
   
  PŘEKÁŽKY PŘI ROZLIŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍHO POVOLÁNÍ II.Pernikářka (Dům sester karmelitek, U Perníkářky 2a, Praha5- Smíchov)  8.-12.5. 2013Rekolekce určená mladým ženám, které uvažují o zasvěceném životě. Možnost zkusit si pár dní v řeholní komunitě „naživo“ a současně pracovat s podněty k tématu rozlišování životní cesty. Součástí jsou rozhovory, meditace, společná liturgie, duchovní četba a práce. Doprovází sestry karmelitky z Karmelu Edith Steinové a hosté. Další informace a přihlášky: [email protected].

  Aktuality | Martin Stanek | 25.1.2013 15:02
 • 25 1
  XVIII. Popelec umělců – středa 13.2. 2013

  XVIII. POPELEC UMĚLCŮ

  POPELEČNÍ STŘEDA 13.2. 2013

  17.30 - Clarinet Factory & Alan Vitouš nabídnou v refektáři Dominikánského kláštera hudební performanci Ozvěny z kamene. 

  Vstup do refektáře bude otevřen již od 17.00 z Jilské ulice č.7a. Předpokládaný konec akce – 18.30. Vstupné dobrovolné, není třeba rezervací, kapacita sálu je dostatečná.

  19.00  - Bohoslužba s udílením popelce v kostele Nejsv. Salvátora. Celebruje a promluví Mons. Tomáš Halík. Hudebně doprovodí Robert Hugo a Clarinet Factory.

  20.30
  - Vernisáž výtvarné intervence Patrika Hábla do prostoru kostela Nejsvětějšího Salvátora.
  V sakristii kostela promluví autor společně s kurátorem intervence Norbertem Schmidtem.

  Popelec umělců pořádá Akademická farnost Praha společně s Centrem teologie a umění  za laskavého přispění platformy Dominikánská 8.

  Postní obrazy nahradí historická oltářní plátna

  Interiér akademického kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze během postní doby jedinečným způsobem promění kolekce postních obrazů Patrika Hábla, která dočasně nahradí všechny historické oltářní obrazy. Háblovy monotypy navazují na starobylou tradici zahalování uměleckých děl v postní době a dynamické vyměňování obrazů v kostele podle různých liturgických dob či svátků. Tento koncept umělecké intervence je součástí letošního Popelce umělců.  „Koncept Patrika Hábla je radikální. Křesťanská ikonografie se jakoby mávnutím proutku vytratí, nebeské vysílání přeladí na jiný program. Poučený pozorovatel však ví, že to tak docela není pravda. Možná se mu vybaví slavný Děčínský oltářní obraz od krále romantických malířů Caspara Davida Friedricha“, říká kurátor Norbert Schmidt. Setkání s jinakostí, překvapení z nových souvislostí jsou v postní době v prostoru chrámu zcela na místě. Určitá redukce, vycházející z tradičního postního zakrývání kostelních obrazů, se v Háblově salvátorském souboru potkává se subjektivními obrazy, jakýmisi „zpovědními zrcadly“ odvážně nastavenými mnohdy překvapeným návštěvníkům bohoslužeb. Z náhodných doteků a uskupení barev však nakonec vyrůstá v celku kostela pevný a pečlivě promyšlený celek. Sám Patrik Hábl k intervenci říká: „Možnost prostorové realizace pro Nejsvětějšího Salvatora považuji za obrovskou životní výzvu. Zakrytí všech barokních obrazů nastavuje i zrcadlo nám samotným. Tato intervence by měla nevtíravým a sofistikovaným způsobem upozornit na to, na co jsme si již zvykli, a klade otázky, zda jsme ochotni přijmout i něco nového.“

  Popeleční středou začíná čtyřicetidenní postní doba – přípravné období na slavení Velikonoc. Tradice Popelce umělců vznikla na konci první světové války v pařížské katedrále Notre Dame, kde bylo slouženo requiem za padlé umělce. Od této doby se setkání víry a umění koná v evropských metropolích každoročně, v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze letos už po osmnácté. „V naší farnosti působí celá řada umělců nejrůznějšího druhu, ale zveme i umělce, kteří zrovna nejsou praktikující věřící, protože jsme přesvědčeni, že svět víry a umění mají k sobě bytostně blízko – oba se vyjadřují symboly a vždycky se doprovázely. Dnes navíc náboženství a umění mohou být spojenci v zápasu proti banalizaci světa, proti zpovrchnění života “ vysvětluje Mons. Tomáš Halík, farář akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora.

  Malíř a grafik Patrik Hábl (* 1975) vystudoval VŠUP v Praze u prof. Pavla Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. V letošním roce vystavoval nejen v českých galeriích, ale i v Lyonu, Istanbulu, New Yorku, Mnichově či Amsterodamu. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze.

  Kurátoři malířské intervence: Norbert Schmidt a Petr Tej  


  Clarinet Factory & Alan Vitouš – Ozvěny z kamene

  Letošní hudební vstup v první části osmnáctého Popelce umělců nese název Ozvěny z kamene. Mnoho hudebníků vkládá do názvů svých alb či vystoupení jakousi  kvintesenci performovaných skladeb i určitá poselství ve zkratce. Doba postní se formuje a nachází své vyjádření ve zkratce Popeleční středy, dne přísného postu. Tato dvě poselství se mohou citlivě prolnout v hudební performanci Clarinet  Factory a jejich stálého hosta Alana Vitouše v refektáři staroměstského dominikánského kláštera a následně i v kostele Nejsvětějšího Salvátora právě na Popeleční středu. Ozvěny z kamene jsou názvem hudebního alba skupiny. I další názvy alb, ze kterých se bude citovat, nesou určité poselství pro letošní dobu postní: Echoes of Colors (Ozvěny barev), Out of Home (Mimo domov), Eternal seekers (Věční hledači).  Hudba Clarinet Factory je minimalistická, v akustickém provedení založená na čtyřhlasu klarinetů, podkreslených zvukem perkusí. Stačí jí opravdu málo, aby vydala maximum. A zde je třeba hledat i velké téma postní doby - snažit se nalézt minimalitu a jednoduchost vlastního života. Hledat v  době vnitřního usebrání věčnost (a hledat věčně, být stále na-cestě), citlivě naslouchat ozvěnám základních stavebních kamenů života, který se v postu obnažuje (a naše navyklé životní obrazy se naopak zakrývají), být těch několik týdnů poněkud out of home - a zároveň ještě blíže sobě – to je výzva, která nás má správně naladit na notu postního času.  

  Soubor Clarinet Factory vznikl na přelomu tisíciletí. Svou tvorbou, hrou a improvizací stírá kvartet ve složení Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr Valášek (+ host Alan Vitouš) hranice jazzu, crossoveru, etnických inspirací, minimalismu i elektroniky.  Clarinet Factory jsou známí i prací s neobvyklými koncertními prostory, s vizualizacemi, s hudbou k filmu a divadlu. Pro svůj první pražský koncert si je vybral zpěvák Bobby McFerrin. Unikátní je i jejich nejnovější počin - hudba pro nově otevřené Muzeum Karla Zemana na pražské Kampě. Rádi spolupracují se zajímavými hosty a podobně laděnými osobnostmi (Petr Nikl, Jarda Svoboda, Michal Rataj, Jana Koubková, Lenka Dusilová….) Kromě hudební performance v refektáři se Clarinet Factory zapojí také do liturgie a společně s varhaníkem Robertem Hugem doprovodí mši sv. s udílením popelce od 19 hodin v kostele Nejsvětějšího Salvátora.  

  Pořadatel: Akademická farnost Praha a Centrum teologie a umění při KTF UK za laskavého přispění platformy Dominikánská 8.

  Produkce a organizace: Norbert Schmidt, Martin Staněk, Jana Pláteníková, Petr Tej, Petr Vacík a další a další...

   

   

   

   

  FOTOGALERIE

  Ohlasy a souvislosti:

  Norbert Schmidt: Postní cyklus Patrika Hábla v kostele Nejsv. Salvátora

  aneb monumentální obhajoba obrazu
  Salve 1/2013, s. 153
  (+ kompletní obrazový doprovod celého čísla: monotypy, Salvátor, dox)

  Jan. H. Vitvar: Dobré pro oko
  Respekt, 2. dubna 2013, s. 62.

  Klára Jirsová: Ojedinělé zakrývání obrazů u Salvátora
  Česká pozice, 25. března 2013

  Ars Acustica & Dominica Palmarum 2013
  Květná neděle v kostele Nejsv. Salvátora
  neděle 24. března 2013 v 20:00 hodin

  Norbert Schmidt: Postní cyklus
  Ateliér 6/2013, s.12.

  Odpoledne s Dvojkou
  Rozhovor s Patrikem Háblem
  Český rozhlas 2, 21. března 2013

  Dětská intervence u Nejsv. Salvátora
  doprovodný program, 20. března 2013

  Kostel není galerie ani muzeum
  Rozhovor s Norbertem Schmidtem
  artalk.cz, 18. března 2013

  Artmix 3/2013
  Česká televize 2, 13. března 2013

  Radek Wohlmut: Háblův Popelec
  Art+Antiques 3/2013, s. 75.

  Aleš Pištora: Historická oltářní plátna nahradily postní obrazy
  Universum 1/2013, s. 7

  Josef Vomáčka: Postní cyklus Patrika Hábla
  Česká televize 24, 9. března 2013

  Kateřina Tučková: Pohroužení do vnitřních krajin
  Patrik Hábl přetvořil interiér kostela Nejsv. Salvátora
  Právo 7. března 2013, Salon s. 6.

  Postní intervence Patrika Hábla
  Rozhovor s Patrikem Háblem
  Salvatore 100, březen 2013, s. 3.

  Postní obrazy Patrika Hábla
  you tube, 28. února 2013

  Nejsvětější Salvátor se postně zahalil do moderního umění
  Michael Otřísal, Česká televize, Křesťanský magazín 24. února 2013

  Barokní oltáře v akademickém Salvátoru nahradilo až do Velkého pátku současné umění
  i-Forum, časopis Univerzity Karlovy 22. února 2013

  Václav Sokol: Postní doba u Nejsv. Salvátora
  Katolický týdeník 2013/8, Perspektivy s. 3, 21. února 2013

  Postní obrazy Patrika Hábla
  Lukáš Jirsa, Televize Noe, Zpravodajské Noeviny 21. února 2013

  Abstrakce místo baroka – Nejsvětější Salvátor není konzerva
  Česká televize – Zprávy, Reportáž Jiřího Svobody, 18. února 2013

  Jak prožívat v dnešní době postní přípravu na Velikonoce
  Teresie Bečková, Český rozhlas 1, Výzvy přítomnosti 17. února 2013

  Postní obrazy u Nejsvětějšího Salvátora dočasně nahradí oltářní plátna
  Teresie Bečková, Český rozhlas, Křesťanský týdeník 16. února 2013

  Fastenzeit in Prag mit Schätzen aus Zittau
  Städtische Museen Zittau – Německo, 15. února 2013­

  Popeleční středou začíná postní doba a příprava na Velikonoce
  deník.cz, 13. února 2013

  Patrik Hábl – Postní cyklus pro kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze
  Grapheion.cz, 13. února 2013

  Rozhovor s Patrikem Háblem a Norbertem Schmidtem
  Český rozhlas, Vltava, Mozaika 13. února 2013 (cca 26:10)

  Postní obrazy nahradí historická oltářní plátna
  Aleš Pištora, TS ČBK 11. února 2013

  Vydejte se na výstavu do kostela. Postní obrazy nahradí oltářní plátna
  Robert Oppelt, Metro 11. února 2013

  Křesťané vstoupí do postní doby
  Aleš Pištora, APHA 7. února 2013

  Modern Style Instead of Altarpieces
  Oskar Exner, Portal of Prague, 6. February 2013

  SAKRÁLNÍ UMĚNÍ: Místo oltářních obrazů moderna
  Oskar Exner, Portál hl.m. Prahy, 5. února 2013

  Malířská intervence Patrika Hábla v kostele Nejsvětějšího Salvátora
  Co, kdy v Praze?, 2. února 2013

  Aktuality | Martin Stanek | 25.1.2013 14:49
 • 25 1
  Filmový klub 27.2. (19.00) – Mistr

  USA 2012, Paul Thomas Anderson, anglicky, české titulky, 144 min.
  USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života.

  Nezařazeno | Martin Stanek | 25.1.2013 14:48
 • 25 1
  Literárně - hudební večer: Jiří Orten - výběr z povídek 11.2. (20.00)

  Na začátku zazní charakteristika originálních rysů básníkovy spirituality a vztahu hudby k motivům v jeho próze. Následuje pásmo, ve kterém se střídá četba s flétnou. Dvě interpretační cesty. Skladby pro sólovou flétnu hraje Tereza Seifertová (absolventka hudební vědy FF UK). Jiří Orten (1919–1941) byl básník, prozaik a dramatik. Jeho povídky jsou lyrické, snové a s dětským pohledem na svět. Zároveň se ale v nich odráží čas ohrožení mezi dvěma světovými válkami. Z tohoto podhoubí vyrůstá tragický životní pocit  a obracení se do nitra člověka. Právě v něm hledá básník jistotu a objevuje skutečnost jinak, skrze spiritualitu.

  Přednes: Vilma Manová (studentka bohemistiky FF UK, korektorka v nakladatelství Gasset) a Petr Janeš (absolvent bohemistiky a historie FF UK, učitel češtiny pro cizince na ÚJOP UK Albertov).

  Aktuality | Martin Stanek | 25.1.2013 14:24
 • 25 1
  Rekolekce na začátku postní doby 10.2. od 16:00 do 19:30

  Zveme vás ke společnému duchovnímu zastavení před vstupem do postní doby. Na programu  bude společná debata i individuální rozjímání, doprovází Adéla a Petr Muchovi. Více na [email protected]

  Duchovní cvičení a rekolekce | Martin Stanek | 25.1.2013 14:21
 • 25 1
  Derniéra výstavy fotografií Petra Vacíka 3.2. (21:15)

  Formou nekonvenční reinstalace fotografií Petra Vacíka se rozloučíme s výstavou na ochozu kostela v neděli 3. února po večerní mši svaté. Všechny fotografie jsou po dohodě s autorem určeny k možnému zakoupení. Srdečně zve výstavní rada farnosti.

  Desetileté putování Petra Vacíka světem za poznáním a studiem nese své plody kromě jiného v podobě fotografií, které máte možnost shlédnout do 3.února 2013 na ochozech našeho kostela. Autor sám říká, že oněch 10 let fotil do šuplíku s tím, že až se jednoho dne vrátí ze studií domů, negativy začne vytahovat. Když výstavní rada zjistila, že se tak stále neděje, rozhodla se oznámit mu termín jeho vlastní výstavy.Výstava je přístupná na ochozech kostela vždy kolem bohoslužeb (půlhodinu před i po mši sv.) Katalog výstavy je dostupný i na webu – www.printofview.eu

  Aktuality | Martin Stanek | 25.1.2013 14:18
 • 10 1
  Koncert Acoustic celebro 13. 1. 2013 ve 21 hod.
  Aktuality | Martin Stanek | 10.1.2013 10:27
 • 3 1
  Pf 2013
  Aktuality | Martin Stanek | 3.1.2013 13:01