Články

RAČTE VSTOUPIT do světa Matěje Formana a jeho přátelv akademickém kostele Nejsvětějšího Salvátora

Neděle 27. dubna - neděle 22. června 2014

výstava
o světě a divadle
o cestování a lidech
o práci a snech

Komentovaná prohlídka  -  v neděli 25. května od cca 21 hodin (po bohoslužbě, která začíná ve 20 hodin) 

Vernisáž výstavy se uskuteční za přítomnosti autora v neděli 27. dubna v 21:00 hodin
v sakristii kostela po večerní mši svaté, která začíná v 20:00 hodin.


Matěj Forman (* 1964)
po roční praxi eléva ve studiu Jiřího Trnky absolvoval v letech 1984-1990 studium na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v atelieru televizní a filmové grafiky. V letech 1989-1990 studoval na Columbia University v New Yorku na School of arts v atelieru grafiky a kresby. Společně s bratrem Petrem založil kočovnou (zprvu loutkovou) divadelní společnost bez stálé scény putující s karavany a předstvením ve stanu. Dodnes křížuje Evropu jako Divadlo bratří Formanů. Za scénografii několika divadelních her, uváděných i na scéně Národního divadla, získal Matěj Forman několikrát Cenu Alfréda Radoka. Ze svých dalekých cest si Matěj Forman domu přiváží veliké množství příležitostných skic a obrázků, které zachycují rozmanitá prostředí, ve kterých kočovníci postavili svůj stan. Matěj Forman působí také jako příležitostný ilustrátor. Grafikami a kresbami doprovodil např. trilogii dětských knih Jiřího Stránského vzniklých na základě dopisů z komunistického vězení: Povídačky pro Klárku (1996),Povídačky pro moje slunce (2002) a Perlorodky (2005). V roce 2011 ilustroval pro nakladatelství Albatros nově uspořádaný výbor Od jara do jara z díla Františka Hrubína, obsahjící verše, říkadla i veršované pohádky.

 

Výstava bude otevřena v květnu i mimo obvyklé časy kolem bohoslužeb,
a to v neděli od 15:00 do 17:30 hodin, v úterý – pátek od 14:00 do 17:30 hodin. 
Noční prohlídky se budou konat vždy v úterý od 20:00 do 21:30 hodin.
V červnu bude výstava přístupná jen kolem pravidelných bohoslužeb kostela.

Prohlídku výstavy pro skupiny mimo uvedené časy lze domluvit u pastorační asistentky
Jany Pláteníkové: [email protected], 222 221 339.

 

ROZHOVOR DANIELY DRTINOVÉ  A MATĚJE FORMANA NA VÝSTAVĚ

foto © Petr Neubert

 

Součástí výstavy
RAČTE VSTOUPIT do světa Matěje Formana a jeho přátel
jsou:
Divadelní kulisy a předměty z představení Divadla bratří Formanů – obludární postavy
a malované panely Josefa Sodomky, námořnický svět Barky Zichové, fotografie Ireny Vodákové, hybohledy a inspectákly Pavla Macka, obrázky, linoryty, grafické listy,
a kresbičky z cest Matěje Formana … a … obludární kůň.

výstavu instalovali:
Petr Horký – alias Goro, Radomír Vosecký – alias Čahoun, Jenda Niesyt – alias Jenda, Jirka Chramosta, Irena Vodáková, Jitka Hofmeisterová, Vlaďka Rýzlerová, Martin Hrabina a další pomocníci při vynášení výstavy na ochoz z řad farníků, skautíků a kamarádů – brigádníků

výstavu nasvítil:
Igor Schmidt

organizační tým Akademické farnosti:
Jana Pláteníková, Martin Staněk a Pavel Šimáček

kurátoři výstavy:
Petr Neubert, Norbert Schmidt

 

            

Související články

Komentáře