Články

Cena Romana Guardiniho pro Mons. Tomáše Halíka

Aktuality | Martin Stanek | 21.9.2010 18:28

Cenu Romana Guardiniho získal za rok 2010 Mons. Tomáš Halík. Toto významné evropské ocenění, které se od roku 1970 uděluje každý druhý rok „za vynikající zásluhy o interpretaci naší doby“, obdrželi v minulosti např. fyzik a nositel Nobelovy ceny Werner Heisenberg, německý prezident Weiszäcker, teologové Karl Rahner a Hans Urs von Balthasar, skladatelé Karl Orff a Kryštof Penderecki, polský ministr zahraničí Bartoszewski, vídeňský kardinál Franz König a další přední osobnosti evropského vědeckého, uměleckého, politického a náboženského života.

Cena byla prof. Halíkovi slavnostně předána 27. září na Bavorské katolické akademii v Mnichově, laudatio přednesl ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg. Prof. Halík pronesl přednášku na téma „Moc nad mocí“. Při slavnosti promluvil rovněž bavorský ministr kultury Dr. Ludwig Spaendle a mnichovský arcibiskup prof. Dr. Reinhard Marx. Dne 28. 9. bylo v Českém centru v Mnichově slavnostně uvedeno německé vydání knihy Tomáše Halíka Geduld mit Gott (v českém originále Vzdáleným nablízku), která právě vychází v nakladatelství Herder. (Knihy Tomáše Halíka vycházejí na podzim 2010 v sedmi různých jazycích) Romano Guardini (1885 – 1968), po němž je cena pojmenována, byl jedním z největších filozofů náboženství 20. století, pedagog a spisovatel, který svým pastoračním působením mezi vysokoškolskou mládeží, svou akademickou prací na berlínské a mnichovské univerzitě a zejména svými knihami ovlivnil několik generací evropské křesťanské inteligence; k jeho žákům se počítá i současný papež Benedikt XVI.

Komentáře