Články

Noc kostelů u Salvátora - přes 6000 návštěvníků!

Aktuality | Martin Stanek | 29.5.2010 21:36

Páteční Noc kostelů přilákala do našeho kostela odhadem mezi 6 a 7 tisíci zájemců o program, který připravil tým akademické farnosti. Mezi 20. hodinou a 22. hodinou nejvíce lákala možnost zapálit čajovou svíčku v presbytáři, takže za několik desítek minut byl presbytář pokryt nádherným světelným závojem. Obrovskému náporu čelila též výstava obrazů Věry Novákové na ochozu kostela, přítomná autorka byla návštěvníkům k dispozici. V obou bočních lodích probíhala stereo projekce uměleckých a dokumentárních fotografií, dokumentujících celoroční atmosféru našeho kostela.  Čtyři skrytí lektoři ( krátce se připojil i Tomáš Halík) se střídali ve čtení fragmentů duchovních textů a podbarvovali tak výbornou atmosféru v setmělém chrámu.

Ve 22 hodin začala více jak hodinová hudební produkce s názvem Setkání pěti zvuků, při níž se kostel zcela naplnil a lidé soustředěně naslouchali střídající se produkci salvátorské scholy (africké spirituály s doprovodem bubnů na ochozu), Jiřího Hodiny (gregoriánský chorál), Evy Bublové (varhany), sboru Geshem (afroamerické spirituály z druhého ochozu) a Dalibora Pavelky (příčná flétna, později i zpěv žalmů). Oproti původnímu plánu byla zpřístupněna i sakristie a krypta a zájem byl opravdu veliký. Po celou dobu měli návštěvníci u vchodu možnost nakoupit knihy a CD salvátorských autorů, případně průvodce kostelem či pohlednice. Fotografie z akce, která předčila všechna naše očekávání, budou k dispozici co nejdříve. Děkujeme všem, kdo jakkoliv přispěli k mimořádnému úspěchu noci kostelů. Koncepce: Norbert Schmidt, Martin Staněk  koordinace: Paula Jirsová Fassati
fotografie z noci kostelů v galerii

Komentáře