Kde je liturgie?

Omlouváme se se Vám za dočasnou nedostupnost této funkce

Články

Patrik Hábl - Postní obrazy pro Nejsv. Salvátora

Aktuality | Martin Stanek | 20.2.2013 15:43

Postní obrazy pro kostel Nejsvětějšího Salvátora (Popeleční středa – Velký pátek 2013 )

Koncept malířské intervence Patrika Hábla pro letošní Popelec umělců v pražském akademickém kostele Nejsv. Salvátora u Karlova mostu je radikální. Všechny obrazy barokních oltářů „nahradilo“ umění současnosti. Křesťanská ikonografie se jakoby mávnutím proutku vytrácí, nebeské vysílání přeladilo na jiný program. Poučený pozorovatel však konstatuje, že

tomu možná není tak docela. Možná se mu vybaví třeba slavný Děčínský oltářní obraz od krále romantických malířů Caspara Davida Friedricha…

Háblovy monotypy se však nedají redukovat jen na krajiny vnitřní a vnější, a to i přes vzdálenou příbuznost např. s tušovými malbami umění Dálného východu. Jsou nejspíš tím vším dohromady, a zároveň něčím víc! Hranice zcela abstraktního výrazu je nejasná, křehká a těkavá a jde ještě o kousek dál, než čeho se dotkl např. již zmíněný Friedrich u svého dalšího slavného obrazu Mnicha na břehu moře. Vlastně tomu je naopak: „Náhodné“ barevné mapy matou tím, že mohou připomínat krajinu, ve které následně člověk hledá sám sebe. Otevírají tak prostory vlastní imaginace: ve svých zlatých variantách na černém podkladě se rozlitá barva proměňuje jak v absolutní záři vznešeného, tak ale i v obraz zmatku, tekutého zhroucení a zrcadlo vnitřního výkřiku, kde kasulový bohatě vyřezávaný zlatý rám jen zostřuje nadčasové napětí. Výsek plynutí tu tak ale paradoxně nachází pevnou hráz. Současnost je tím nekompromisně zasazena do svého historického kontextu. Nutno ještě dodat: Setkání s jinakostí a překvapení z nových souvislo

stí jsou v postní době v prostoru chrámu zcela na místě. Určitá redukce, vycházející z tradičního postního zakrývání kostelních obrazů, se v Háblově salvátorském souboru potkává se subjektivními obrazy, „zpovědními zrcadly“ odvážně nastavenými mnohdy nemile překvapeným návštěvníkům bohoslužeb.

Z náhodných doteků a uskupení barev však nakonec vyrůstá v celku kostela, a to i díky jeho historické struktuře, pevný a pečlivě promyšlený celek. Není to nakonec povzbudivý podnět pro tuto postní dobu?

Malíř a grafik Patrik Hábl (* 1975) vystudoval VŠUP v Praze u prof. Pavla Nešlehy. V roce 1996 absolvoval roční litografické školení M. Axmanna a 1997 Akademii Muchina v St. Petersburku. Roku 1998 studoval na AVU experimentální grafiku u Vladimíra Kokolii. V letošním roce vystavoval nejen v českých galeriích, ale i v Lyonu, Istanbulu, New Yorku, Mnichově či Amsterodamu. Pedagogicky působí na VŠUP v Praze.

Kurátoři instalace: Norbert Schmidt a Petr Tej Pořadatel: Akademická farnost Praha a Centrum teologie a umění při KTF UK

vybrané FOTOGRAFIE Martina Staňka z Popelečního večera

Ohlasy a souvislosti:

Artmix Česká televize 2, 13. března 2013

Nejsvětější Salvátor se postně zahalil do moderního umění Michael Otřísal, Česká televize, Křesťanský magazín 24. února 2013

Barokní oltáře v akademickém Salvátoru nahradilo až do Velkého pátku současné umění i-Forum, časopis Univerzity Karlovy 22. února 2013

Václav Sokol: Postní doba u Nejsv. Salvátora Katolický týdeník 2013/8, Perspektivy s. 3, 21. února 2013

Postní obrazy Patrika Hábla

Lukáš Jirsa, Televize Noe, Zpravodajské Noeviny 21. února 2013

Abstrakce místo baroka – Nejsvětější Salvátor není konzerva Česká televize – Zprávy, Reportáž Jiřího Svobody, 18. února 2013 (cca 18:50)

Jak prožívat v dnešní době postní přípravu na Velikonoce Teresie Bečková, Český rozhlas 1, Výzvy přítomnosti 17. února 2013

Postní obrazy u Nejsvětějšího Salvátora dočasně nahradí oltářní plátna Teresie Bečková, Český rozhlas, Křesťanský týdeník 16. února 2013

Popeleční středou začíná postní doba a příprava na Velikonoce deník.cz, 13. února 2013

Patrik Hábl – Postní cyklus pro kostel Nejsvětějšího Salvátora v Praze Grapheion.cz, 13. února 2013

Rozhovor s Patrikem Háblem a Norbertem Schmidtem Český rozhlas, Vltava, Mozaika 13. února 2013 (cca 26:10)

Postní obrazy nahradí historická oltářní plátna Aleš Pištora, TS ČBK 11. února 2013

Vydejte se na výstavu do kostela. Postní obrazy nahradí oltářní plátna Robert Oppelt, Metro 11. února 2013

Křesťané vstoupí do postní doby Aleš Pištora, APHA 7. února 2013

Modern Style Instead of Altarpieces Oskar Exner, Portal of Prague, 6. February 2013

SAKRÁLNÍ UMĚNÍ: Místo oltářních obr

azů moderna Oskar Exner, Portál hl.m. Prahy, 5. února 2013

Malířská intervence Patrika Hábla v kostele Nejsvětějšího Salvátora Co, kdy v Praze?, 2. února 2013

.

foto: Martin Staněk
.

Komentáře