Články

Popelec umělců 2025

Aktuality | Martin Staněk | 5.3.2025 19:00

Kostel Nejsvětějšího Salvátora
Popeleční středa 5. března 2025

Popelec umělců – setkání, které se poprvé uskutečnilo v našem kostele v roce 1996, navazuje na tradici, jež vznikla před více než sto lety v Paříži při bohoslužbách za umělce padlé během první světové války.  V Akademické farnosti při kostele Nejsvětějšího Salvátora je Popelec umělců příležitostí k setkání a dialogu mezi světem současného i starého umění a světem víry. Setkání se koná na Popeleční středu, kterou začíná postní doba.

19.00 hodin – Mše sv. s udílením popelce
Celebruje Mons. Tomáš Halík
Koncept hudebního doprovodu: Michal Rataj
Účinkují: Michal Rataj, Melusine de Pas, Slavomír Hořínka, Jiří Hodina, Anežka Ratajová a Pavel Černý.

20.00 hodin – Uvedení postní intervence Noční práce od Ivana Pinkavy
V sakristii promluví Ivan Pinkava a kurátor Norbert Schmidt.

Pořádá Akademická farnost Praha společně s Centrem teologie a umění při KTF UK. Koordinuje Martin Staněk.

Hudební koncept popeleční mše sv. 

Liturgický hudební doprovod Popelce umělců v letošním roce připravil skladatel Michal Rataj. Širšímu publiku je známý jako autor filmové hudby a rozhlasových hudebních pořadů, jako skladatel se však dlouhodobě věnuje "hledání nestabilních zvukových situací", hudby rezonující mimo zaběhnuté kategorie žánrů, hudby komunikující napříč hranicemi dobře známých teritorií.
V salvátorské farnosti uvedl v roce 2013 (a pak opakovaně v dalších dvou letech) koncept Ars Acustica Palmarum, hudební doprovod liturgie Květné neděle, spojující dědictví gregoriánského chorálu a současné elektronické hudby. V podobném duchu se nesly Ratajovy hudební koncepty několika Nocí kostelů.
Letošní Popelec umělců na tuto linii naváže v komorní sestavě zpěváků a instrumentalistů. Na gambu bude hrát Melusine de Pas, na housle Slavomír Hořínka a o živou elektroniku a hru na transformované bicí nástroje se postará Michal Rataj. Spolu se zpěváky Jiřím Hodinou a Anežkou Ratajovou rozehrají napětí mezi gregoriánským chorálem a fascinujícím žalmovým dědictvím na straně jedné a v současném hudebním myšlení zakotvenou zvukovou performance na straně druhé. Ordinarium Josefa Olejníka a varhanní improvizaci v závěru liturgie přednese Pavel Černý.

Michal Rataj (* 1975)
vystudoval hudební vědu na FF UK a skladbu na hudební fakultě AMU v Praze u Ivana Kurze a Milana Slavického. V roce 2006 obhájil doktorskou práci zaměřenou na elektroakustickou hudbu a současné koncepty radioartu. V letech 2000 – 2013 pracoval jako hudební režisér a producent Českého rozhlasu. Je autorem převážně elektroakustické a instrumentální hudby a od roku 2008 vystupuje sólově v autorských zvukových performance v Evropě i v USA. V poslední době jsou jeho koncerty zpravidla realizovány v různých podobách prostorového zvuku. V současnosti vyučuje skladbu a elektroakustickou hudbu na Katedře skladby HAMU. Jako skladatel je aktivní také v oblasti filmové a televizní produkce. 

Ivan Pinkava (* 1961) studoval v letech 1977–1981 Střední průmyslovou školu grafickou v Praze a následně Uměleckou fotografii na FAMU. V roce 1989 spolu s dalšími fotografy spoluzaložil Pražský dům fotografie (PHP), v letech 2005–2007 působil jako vedoucí ateliéru Fotografie na pražské UMPRUM. Jeho díla jsou mimo české instituce zastoupena ve sbírkách Bibliothèque nationale de France v Paříži, Gernsheim Collection v Texasu, Victoria and Albert Museum v Londýně, Kinsey Institute Art Collection v Bloomingtonu, The Dali Photo Museum v Číně, Museum of Photographic Arts v San Diegu a v mnohých dalších.

Postní doba

Je dobou přípravy na největší křesťanské svátky, na Velikonoce. Charakterizuje ji kající duch a půst (též modlitba a almužna), to znamená zvýšená snaha o vlastní kultivaci pomocí odříkání, anebo naopak - pomocí zvýšené aktivity v oblastech, které člověk notoricky během roku zanedbává. Toto liturgické období začíná Popeleční středou a trvá 40 dní (vyjma neděl, které se do postu nezapočítávají) až do Bílé soboty. Liturgická barva je fialová.
Je též obdobím bližší přípravy katechumenů na křest, proto je v tento čas provázejí speciální liturgické obřady.  Speciální nedělí je 4. neděle postní, zvaná Laetare, při které se používá jako liturgická barva růžová - symbolizující červánky blížících se Velikonoc - a 6. neděle postní, známa jako Květná neděle, při které se připomíná vjezd Ježíše do Jeruzaléma. Doba postní vrcholí Svatým týdnem (od Květné neděle do neděle Vzkříšení), v němž nejvýznamnější místo zaujímají Zelený čtvrtek (připomínka poslední večeře Páně), Velký pátek (den ukřižování Ježíše Krista) a neděle Vzkříšení (den Zmrtvýchvstání).

O postu s Anselmem Grünem OSB

Znamení popelce na čelo

Popel ze spálených ratolestí loňské Květné neděle, který se žehná na Popeleční středu po Evangeliu, je znamením pokání, obrácení, metanoia - "Obraťte se a věřte evangeliu". Je znamením pomíjivosti - "Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš". Je znamením našeho spojení se Zemí, se stvořením z prachu země. A koneckonců jako lidový čistící prostředek i jako znamení vnitřní očisty pro dobu postní. Znamení popele na čelo mohou přijmout všichni, nejen pokřtění.

Popelec umělců 2008 (ČT) - Popelec umělců 2009 (ČT) - Popelec umělců 2010 (foto) 
Popelec umělců 2011 (ČT) - Popelec umělců 2012 (ČT) - Popelec umělců 2013 (foto) 
Popelec umělců 2014 (foto) - Popelec umělců 2015 (foto) - Popelec umělců 2016 (foto) 
Popelec umělců 2017 (foto) - Popelec umělců 2018 (foto) - Popelec umělců 2019 (foto)
- Popelec umělců 2020 (foto) - Popelec umělců 2023 (foto) -  Popelec umělců 2024 (foto)

 

VIDEO Popelec umělců 2020  VIDEO Popelec umělců 2019  VIDEO Popelec umělců 2018   
VIDEO Popelec umělců 2017  VIDEO Popelec umělců 2016  VIDEO Popelec umělců 2015

Související články

Komentáře