Články

Podzimní knižní novinky

Aktuality | Kateřina Černá | 30.9.2022 23:59

Konec září se letos nese ve znamení knižní sklizně obou našich kaplanů, tedy Marka Orko Váchy a Samuela Prívary. Vácha poskytl svůj druhý knižní rozhovor, tentokrát spisovatelce Kláře Mandausové. Prívara pokračuje v přibližování jezuitské spirituality. Po seznámení s modlitbou examen můžeme nyní nahlédnout, jaká doporučení nám dávají jezuité ohledně našich každodenních i zásadních životních rozhodnutí. Obě knihy jsou k dostání v sakristii.

Klára Mandausová: Marek Orko Vácha – Dobro a zlo 21. století

Milníky současnosti v rozhovoru se známým knězem apřírodovědcem. Pandemie, válka na Ukrajině a další události přinesly do našich životů dosud neznámou dávku obav a nejistoty. Jak zvládat mezní situace a co za ponaučení si z nich odnést? Proč je v dnešním světě důležitá víra a jak může pomáhat jednotlivci i společnosti? Jak člověka formuje násilí, strach, nemoc a vyhrocené situace? Nejen na tyto otázky hledá Marek Orko Vácha odpovědi v rozhovoru, který vnáší světlo do temných zákoutí nelehké doby.

Mladá fronta, 144 stran, 349 Kč

Pavel Banďouch, Samuel Prívara: Rozhoduj se jako jezuita

Denně stojíme před množstvím pro náš život méně nebo více důležitých rozhodnutí. Vždy bychom se však chtěli rozhodnout správně. Co to vlastně je správné rozhodnutí? Křesťané věří, že rozhodování není záležitost pouhého rozumu, zároveň bychom se však neměli nechat vláčet emocemi či se spoléhat jen na intuici. Udělat správné rozhodnutí v křesťanském pojetí vyžaduje takzvané rozlišování, tedy pozorné vnímání vnitřních hnutí v srdci, které vede k plnějšímu a autentičtějšímu životu. Pro správné rozlišování je potřeba, aby srdce (jako symbol touhy, emocí), hlava (jako symbol rozumu, intelektu) a vůle spolu komunikovaly. Podobně jako ve sportu, v hudbě či při studiu cizích jazyků hrají zásadní roli praktická zkušenost a trénink. Jedním z těch, kteří v tomto „sportu“ dosáhli mistrovství, byl Ignác z Loyoly. Tato kniha inspirovaná Ignácovými myšlenkami nabízí srozumitelný a čtivý návod, jak se rozhodovat tak, aby každé naše rozhodnutí bylo co nejsvobodnější a bylo požehnáním nejen pro nás, ale i pro ostatní.

Alpha Book, 124 stran, 228 Kč

Související články

Kateřina Černá

Komentáře