Kde je liturgie?

Omlouváme se se Vám za dočasnou nedostupnost této funkce

Články

Josef Zvěřina v dokumentech

Aktuality | Kateřina Černá | 26.5.2022 19:30

Praha - Ve čtvrtek 26. května proběhlo v Dominikánské 8 představení režiséra Miroslava Bambuška Duchovní a totalita věnované Josefu Zvěřinovi (1913-1990), knězi, teologovi a signatáři Charty 77. Scénický dokument se týká Zvěřinova čtrnáctiletého věznění v padesátých a šedesátých letech.

Zvěřina byl také jedním z učitelů Tomáše Halíka, který na něj vzpomíná v knize rozhovorů s novinářem Janem Jandourkem Ptal jsem se cest: "Zpráva o nečekané smrti jednoho z mých učitelů mě zastihla několik dní před odjezdem do Anglie. Zvěřina zemřel náhle při koupání v moři u Říma. Jeden z očitých svědků jeho posledních chvil mi vyprávěl zvláštní příběh. Než otec Zvěřina v den své smrti se skupinou mladých celebroval, říkal jim při přípravě stolku ke mši se smíchem: "Víte, jaký jsem měl dneska zvláštní sen? Zdálo se mi, že jsem vstoupil do prostoru, kde byli všichni moji zemřelí přátelé. Ale zatímco ostatní kněží tam byli pěkně v albách a štolách, já jsem měl na sobě jenom plavky!" Za několik hodin pak předstoupil před Hospodina a společenství svatých v plavkách, rovnou z mořské hlubiny, kterou často připodobňoval k Boží lásce."

O Zvěřinovi byl natočen i filmový dokument Teolog lásky a radosti (2008, režie: Martin Mahdal, cyklus Světci a svědci).

Související články

Kateřina Černá

Komentáře