Články

Odpoledne křesťanství: Odvaha k proměně

Aktuality | FiLiP | 3.12.2021 12:00

Nakladatelství Lidové noviny ohlásilo na 3. 12. 2021 dlouho očekávané vydání nové zásadní knihy Mons. Tomáše Halíka. 

!Kniha je rozebrána, ke konci ledna by měl být připraven dotisk

Z anotace: Kniha pojednává o proměnách víry v lidských životech i v dějinách a využívá k tomu metodu kairologie – teologicko-sociologické interpretace změn v oblasti náboženství, kultury a společnosti. Současnou krizi církve představuje autor jako přechod do nové etapy dějin křesťanství. Hledá cestu, která by křesťanství vyvedla z jeho dosavadních institucionálních i mentálních hranic, pomohla mu překonat nostalgii po jeho premoderní podobě i jeho novověkou formu jednoho ze světonázorů. Předkládá vizi křesťanství budoucnosti jako ekumenického společenství, schopného nově a hlouběji porozumět vlastním zdrojům i aktuálním problémům doby. Církev a její víra je křesťanská, nakolik je velikonoční: umírá a vstává z mrtvých. Jsou mnohé podoby víry na osobní rovině i na cestě církve dějinami, které jednou musí odumřít. Někdy věřící při odumírání navyklé podoby víry procházejí velkopáteční temnotou, pocitem, že je Bůh opustil. Ale kdo v těchto temných nocích vytrvá, dřív nebo později může zakusit světlo velikonočního rána, proměnu své víry.

Obsah knihy a další informace naleznete na autorově webu v sekci Knihy.
Foto publikace: Martin Staněk

recenze Zdeňka A. Emingera

V pondělí 20. prosince od 17 hod. proběhne ON-LINE uvedení knihy - záznam 

Související články

Komentáře