Články

XXV. Popelec umělců

Aktuality | Martin Staněk | 26.2.2020 17:30

XXV. Popelec umělců

Popeleční středa 26. února 2020

Akademický kostel Nejsvětějšího Salvátora

Popelec umělců – setkání, které se poprvé uskutečnilo v roce 1996 ve studentském kostele Nejsvětějšího Salvátora a v divadle Na zábradlí, navazuje na západoevropskou tradici vzniklou před sto lety v Paříži při bohoslužbách za umělce padlé během první světové války. Také u nás je Popelec umělců příležitostí k setkání umělců různých oborů, směrů a generací, k meditativnímu zastavení a k dialogu mezi světem umění a světem víry. Setkání se koná na Popeleční středu, kterou začíná postní doba.

17.30 Reynek / Slova a obrazy z Petrkova.

Scénická meditace Lucie Trmíkové, Martina Dohnala a Bohdana Holomíčka v režii Jana Nebeského.
Koná se v sakristii.
Vstup z nádvoří Klementina od 17:10h

Reynek / Slova a obrazy z Petrkova

Tato poetická performance divadelního spolku JEDL, propojující slovo, hudbu a obraz, vznikla z čistého přátelství.
Bohdan Holomíček – dokumentární fotograf, věrně zachycoval chvíle v Petrkově při jeho návštěvách. Všechny portréty i grafiky při představení jsou zachycené jeho okem.
Lucie Trmíková – herečka a scenáristka, byla taktéž vítaným hostem v Petrkově, a to společně se svým manželem, režisérem Janem Nebeským. Otevírá Reynkův svět slovem a písněmi.
Martin Dohnal – skladatel, herec, dramaturg a klavírista se stará o hudební doprovod s dramatickou esencí.
S verši Bohuslava Reynka se v této performanci snoubí a proplétají úryvky z proroka Izaiáše, Písně písní či texty velkého českého prozaika a Reynkova současníka Jana Čepa.

19.00 Mše sv. s udílením popelce v kostele Nejsv. Salvátora.
Celebruje a promluví Mons. Tomáš Halík
Zazní vokální skladby G.Frescobaldiho a A. V. Michny v podání Ondřeje Šmída, Šárky Dohnalové a dalších.

20.30 Uvedení postní intervence Josefa Pleskota - Kyvadlo.
Společně s autorem promluví kurátor Norbert Schmidt.

Postní intervence Josefa Pleskota

V letošním roce do liturgického prostoru kostela vstoupí se svým dílem jeden z nejvýznamnějších českých architektů Josef Pleskot. Svým kinetickým objektem - kyvadlem, zavěšeným v prostoru kostela, naváže na slavnou vědeckou tradici Klementina - někdejší jezuitské koleje a sídla Karlo-Ferdinandovy univerzity.

_____________________________________________________________________________________________________

Umělecké intervence v akademickém kostele Nejsv. Salvátora v posledních jedenácti letech pravidelně doprovázejí postní dobu. Ukazují, že svět víry a svět moderního umění nejsou nezávislé entity a inspirují k zamyšlení nad smyslem liturgického prostoru, obrazů, slov. Také zvolené období liturgického roku – postní doba – takovému promýšlení přeje. V minulých letech jsme oslovili významné české umělce (Václava Ciglera, Adrienu Šimotovou, Stanislava Kolíbala, Patrika Hábla, Daniela Pitína, Roberta V. Nováka), ale i umělce zahraniční (Christiana Helwinga či Choi Jeonghwu). Jejich současné umělecké vstupy vznikly vždy přesně na míru liturgickému prostoru, a zároveň jej na přesně určenou dobu proměnily. Intervence do liturgického prostoru známého univerzitního kostela si za dobu svého trvání vydobyly respektované místo v českém uměleckém prostředí a staly se tvůrčí laboratoří spolupráce napříč generacemi a uměleckými styly.

__________________________________________________

V pořadí XXV. Popelec umělců pořádá Akademická farnost Praha společně s Centrem teologie a umění při KTF UK. 

Produkce: Martin Staněk, kurátor: Norbert Schmidt
Spolupráce na projektu: Veronika Mynaříková
Technická spolupráce: Pavel Šimáček

Letošní Popelec umělců a umělecká intervence vznikly za podpory Hlavního města Prahy a MČ Prahy 1
Hlavní sponzor: Excon a.s.

                  

 

Image result for praha logo ke stažení         Image result for praha 1 logo ke stažení

 

  

 

Popelec umělců 2008 (ČT) - Popelec umělců 2009 (ČT) - Popelec umělců 2010 (foto) 
Popelec umělců 2011 (ČT) - Popelec umělců 2012 (ČT) - Popelec umělců 2013 (foto) 
Popelec umělců 2014 (foto) - Popelec umělců 2015 (foto) - Popelec umělců 2016 (foto) 
Popelec umělců 2017 (foto) - Popelec umělců 2018 (foto) - Popelec umělců 2019 (foto)

 

 

 

Související články

Komentáře