Články

Výlet spolku Cesta: Bohosudov a hornická kulturní krajina Krupka, 16.3.

Aktuality | Marta Mills | 16.3.2019 07:10

V sobotu 16.3. se vydáme do Krušných hor. Naším prvním cílem bude poutní kostel Sedmibolestné Matky Boží v Bohosudově vybudovaný v letech 1701–1706. Nedílnou součástí kostela je i komplex bývalého jezuitského kláštera s biskupským gymnáziem založeným v roce 1679. V rámci akce K komunisté v dubnu 1950 gymnázium vyklidili a proměnili na pět měsíců v internační tábor. V 90. letech minulého století bylo gymnázium obnoveno.

Pokračovat budeme k zřícenině hradu Krupka, který nechal nejspíše vybudovat Jan Lucemburský kolem roku 1320 k ochraně prosperujících dolů, města Krupky a důležité obchodní stezky do Saska. Město Krupka má dlouhou hornickou minulost. Po celá staletí se tu těžil především cín. Abychom se o hornictví dozvěděli více, vydáme se dále po naučné stezce "Po stopách horníků" na Komáří hůrku. Zpět do Krupky se vrátíme po modré značce, která vede např. kolem zříceniny hradu Kyšperk. Trasa měří celkem cca 17 km.

Sraz je v sobotu 16. 3. 2019 v 7.10 na Hlavním nádraží v Praze (před ČD centrem – prodejna jízdenek). Nákup společné jízdenky. Vlak R 614 Krušnohor do Ústí n.L. hl.n. odjíždí v 7.32. Z Ústí do Krupky budeme pokračovat vlakem Os 6822. Předpokládaný návrat do Prahy je v 19.50.

Prosíme, hlaste se se nejpozději do čtvrtka 14. 3. 2019 (včetně) e-mailem: [email protected]

Za výletní spolek Cesta 
Larisa Jurkivová a Lucie Melounová

Související články

Komentáře