Články

K vraždě slovenského novináře

Aktuality | FiLiP | 9.3.2018 17:00

Pozdrav účastníkům demonstrace před slovenským velvyslanectvím - 9.3.2018

Milí přátelé,

přijměte ode mne alespoň touto cestou srdečný pozdrav a vyjádření upřímné solidarity. Zpráva o vraždě Jána Kuciaka a jeho přítelkyně mnou otřásla stejně jako vámi. Nesmíme být lhostejní vůči zlu, které zaplavuje naše země. Nesmíme polevit v úsilí bránit svobodu médií a v podpoře statečných lidí, kteří nasazují životy při odhalování temných praktik, které ohrožují celou společnost, nás všechny. Ti, kteří se v honbě po moci a zisku nezastaví už před žádným zločinem, musí narazit na rozhodný odpor občanů a zejména mladé generace. My Češi vám Slovákům závidíme čestného a důstojného prezidenta Kisku. My máme „vtipálka“, který říká svému příteli Putinovi, že novináře je třeba „likvidirovať“. Takovému špatnému humoru se odmítáme smát.

Zločiny, o nichž už dlouho slýcháme z Ruska, se už zase přelévají k nám. Slováci a Češi, kteří v tomto roce vzpomínají sté jubileum vzniku společného státu, se cítí zavázáni odkazem všech, kteří v našich národech svobodu a demokracii bránili až do vylití krve. Letos k nim přibyla další oběť, statečný mladý slovenský novinář. Nám všem nyní zvoní hrana.

Zastrašování médií a zabíjení novinářů je varovný zločin. Lhostejností bychom otevřeli dveře dalším. Je nejvyšší čas toto zlo za každou cenu zastavit a přemoci. Dnes, stejně jako v srpnu 1968 a v listopadu 1989 platí heslo: Jsme s vámi, buďte s námi. Korupčníci a vrazi neprojdou, byť měli krytí z nejvyšších míst politiky. Společné odhodlání Čechů a Slováků hájit svobodu bude nejlepší oslavou stých narozenin naší moderní demokracie.

Prof. Tomáš Halík

---

text převzal a publikoval i .týždeň a Kampanila.sk

akce na fb: Praha - Postavme sa za slušné Slovensko!

Související články

Komentáře