Články

Zkušenosti transcendence? Příroda, architektura, umění: 14.3. 19.00

Aktuality | Marta Mills | 14.3.2018 19:00

Zkušenosti trancendence? 
Příroda, architektura, umění 

Friedhelm Mennekes SJ, Marek Orko Vácha a Norbert Schmidt

Filosof Karl Jaspers na sklonku života prohlásil: „Vidět moře se pro mě stalo tím nejkrásnějším, co v přírodě existuje. Ve zkušenosti s mořem od počátku spočívá nálada k filosofování. Moře je podobenstvím svobody a transcendence.“  Známý neurolog, zakladatel existenciální analýzy a logoterapie Viktor E. Frankl zase napsal malý spisek s programovým názvem Prožitek hor a zkušenost smyslu. Bylo mu osmdesát sedm let. Slavný fotograf 19. století Frederick H. Evans naopak tvrdil, že: „neexistuje silnější nepomíjející vědomí pokoje, hluboké radosti a uspokojení z objevování řádu krásy, než jakým vás obohatí dlouhodobé prodlévání v katedrálním prostoru.“ Jeden z nejvýznamnějších malířů současnosti Gerhard Richter, ročník 1932, nedávno prohlásil, že ho umění udržuje na cestě hledání něčeho „lepšího, něčeho, co překračuje rozum, něčeho transcendentního. Obraz nám může pomoci myslet něco, co překračuje tohle nesmyslné bytí.“ Podobnými výroky bychom mohli naplnit celou knihu, ba knihovnu.

V čem se podobají nejkrásnější a nejpůsobivější místa „prvního stvoření“ a díla „druhého stvoření“? Jak působí na člověka? Co tyto vrcholné zážitky a zkušenosti, které si pozorovatel z obojího odnáší, spojuje? Jaké analogie před nás staví? A co z nich člověk čerpá? Proč ho obojí tak fascinuje? Přisvojujeme si přírodu, vrcholná díla architektury a umění v posledku jako rezonující prostory, zrcadla vlastního lidského nitra? Ale není to tedy vše nakonec jen pouhou projekcí, romantickým sněním a myšlenkovým konstruktem?

Tyto a podobné otázky nejsou vposledku ničím novým, vstupujeme tu do velkého myšlenkového prostoru, který vybudovaly generace myslitelů před námi. V panelové debatě v salvátorské sakristii se v něm pokusíme alespoň základně zorientovat. K debatnímu stolu zasedne jezuita Friedhelm Mennekes, který se dlouhodobě věnuje vztahu umění, prostoru a spirituality, a biolog a teolog Marek Orko Vácha, který – co jen může – zvedá kotvy a odlétá někam do And, do Tanzánie nebo na Antarktidu. Debatní večer uvede architekt Norbert Schmidt, vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK.

Tlumočení celého večera bude zajištěno.

Debata proběhne v sakristii kostela od 19.00, vstup přes Národní knihovnu (Klementinum)

Audio k poslechu

Související články

Komentáře