Články

Výlet spolku Cesta: Národní památník odposlechu, neděle 23.4.

Aktuality | Marta Mills | 23.4.2017 07:40

„Život lidský, poslušně hlásím, pane oberlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ – tento citát z Haškova románu „Dobrý voják Švejk“ vyrytý v několika jazycích do „spisovatelovy hlavy“, bílého žulového pomníku odhaleného u příležitosti 130. výročí jeho narození, bude počátečním bodem našeho lipnického putovaní. Pomník Hlava XXII, stojící na louce nedaleko Dolního Města byl vytvořen sochařem Radomírem Dvořákem, který je taky autorem/spoluautorem působivého Lipnického triptychu - rozměrných sochařských výtvorů vytesaných do stěn bývalých lomů. Skulptury s názvy Bretschneidrovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči tvoří takzvaný Národní památník odposlechu, patronem kterého je Haškův vnuk pan Richard Hašek.

Od památníku doputujeme do Lipnice nad Sázavou (cca 5km), kde po obědě v hostinci U České koruny můžeme navštívit buď lipnický hrad, nebo památník Jaroslava Haška. Celkovou délku pěší trasy podle zájmu můžeme prodloužit na cca 11 km pěším návratem do Světlé nad Sázavou, odkud nám odjíždí zpáteční vlak do Prahy.

Sraz je v neděli 23. 4. 2017 v 7.40 na Hlavním nádraží v Praze (před ČD centrem – prodejna jízdenek). Vlak R977 Porta Coeli do Světlé nad Sázavou odjíždí v 8.04. Předpokládaný návrat do Prahy je v 17.51.

Prosíme, hlaste se na emailu: spolekcesta(zavinac)email.cz

Za výletní spolek Cesta
Larisa Jurkivová a Jana Toulcová 

Itinerář:

08.04 – 10.05 cesta vlakem a autobusem do Dolního Města přes Světlou nad Sázavou
10.05 – 13.00  putování od Hlavy XXII přes jednotlivá zastavení Národního památníku odposlechu
13.00 – 14.30 oběd v hostinci U české koruny
14.30 – 15.30 návštěva Památníku Jaroslava Haška
15.50 – 17.51 cesta autobusem a vlakem do Prahy (vlak R980 Lipnice ze Světlé nad Sázavou odjíždí v 16.15)

Související články

Komentáře