Články

Noc kostelů 29.5. 2015 - Světlo a zvuk u Nejsvětějšího Salvátora


Světlo a zvuk u Nejsvětějšího Salvátora
pátek 29. května 2015, 20:00 – 24:00 hodin

Noc kostelů 2015 - Světlo a zvuk u Nejsvětějšího Salvátora on VIMEO  

„Žádná tma pro tebe není temná:
noc jako den svítí, temnota je jako světlo.”
/žalm 139/

 

program:

Moře světel a moře hvězd
světelná instalace nad oltářní mensou v kupoli kostela, do které se mohou zapojit i návštěvníci, a tradiční salvátorský světelný objekt vytvořený ze svíček ve starém presbytáři.

Pouť světla přes Karlův most
spojení nevěřícího Tomáše a Krista Spasitele soukromou poutí s rozsvícenými svícemi přes Karlův most mezi akademickým kostelem Nejsv. Salvátora na Křižovnickém náměstí a augustiniánským kostelem sv. Tomáše na Malé Straně.

Via Sancta Clementina
prostorové propojení kostela Nejsv. Salvátora a řeckokatolické katedrály sv. Klimenta

speciální program:

22:00 hodin – Ars Acustica Ex-Palmarum

Zvuková performance pěti hudebníků vychází z hudebního materiálu, který byl proveden jako součást liturgie Květné neděle na počátku letošní doby velikonoční. Hudební koncept Michala Rataje spočívá v integrálním propojení tradičního chorálního repertoáru s prvky současné varhanní interpretace a elektroakustické hudby. Při poslechu se ocitáme uvnitř nově vznikajícího zvukového prostoru, který je modelován nejen skvělými akustickými dispozicemi chrámu, ale také virtuálním zvukovým polem několika reproduktorů rozmístěných uvnitř chrámu. Hudební proud komponované hudby a improvizace tak putuje bez předsudků napříč staletími, estetikami i poslechovými návyky každého z nás.

koncept, live electronics: Michal Rataj
chorální zpěv: Jiří Hodina
varhanní improvizace: Eva Bublová
housle: Slavomír Hořínka
tabla, klarinet: Tomáš Reindl
technologická podpora: Šimon Kotek, 100Promotion

23:00 hodin - varhanní minikoncert Evy Bublové

zpřístupněné prostory:

kostel Nejsvětějšího Salvátora
sakristie kostela
ochozy kostela /pouze omezená kapacita/
krypta kostela
/projekce uměleckých a dokumentárních fotografií ze života akademické farnosti/

Koncepce salvátorsko-tomášovské noci: Norbert Schmidt (CTU UK), Martin Staněk (Akademická farnost), Aleš Pištora (Arcibiskupství pražské), Juan Provecho OSA (klášter augustiniánů). Koncepce hudebního programu: Michal Rataj.
Koncepce světelné instalace v kupoli kostela: Matěj Forman, Igor Schmidt, Veronika Švábová.

Technická koordinace večera: Michal Tomáška ([email protected]; 222 221 339)

Od loňského roku je pro uživatele iPhonů a iPadů k dispozici také zdarma dostupná aplikace iKostel, díky níž budou moci v pátek 29. května poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu.

Více informací o Noci kostelů najdete zde: www.nockostelu.cz

Letošní rok u nás bylo  5 200 návštěvníků

foto © Martin Staněk

 

foto © Petr Neubert

Související články

Komentáře