Články

Literárně-hudební večer: Jaroslav Seifert 8. 4. (20:00)

Aktuality | Martin Stanek | 26.3.2013 20:43

Jaroslav Seifert (1901 – 1986) byl jeden z našich nejvýraznějších básníků. Večer se soustředí k jeho pozdní tvorbě – půjde o výběr ze sbírek Halleyova kometa (1969), Morový sloup (1968-70), Deštník z Piccadily (1979) a Býti básníkem (1983). Seifert v šedesátých letech výrazně mění styl psaní. Od melodických, rytmických útvarů přechází k volnému verši, který je intenzivně reflektující a bilancující. Seifert zvážňuje. Vyzdvihuje dílčí vzpomínky, které katalyzují obecnější úvahy o plynutí času, vývoji společnosti, lidském údělu. Básníkova spiritualita je skromná a klidná. Navzdory tomu píše poezii plnou kontrastů – vědomí pomíjejícnosti střídá touha po životě, láskyplný vztah k životu roste i se zážitky bolesti. Večer se koná v kryptě. Recituje: Michal Ježek. Viola: Tomáš Hanousek. 

Komentáře