Přednáška Tomáše Halíka v Lovani 6.3. 2013

Aktuality | Martin Stanek | 13.3.2013 15:34

Tomáš Halík pronesl letošní výroční přednášku na slavnostním zasedání Katolické univerzity v Lovani Katolická univerzita v Lovani v Belgii pozvala profesora Tomáše Halíka proslovit slavnostní přednášku na zahájení letního semestru univerzity. Tématem přednášky, která se konala 6. března, bylo "Odpoledne křesťanství". Tomáš Halík konstatuje, že až do počátku moderny křesťanství prožívalo své "dopoledne", čas k vybudování institučních a doktrinálních struktur církve. Nyní se křesťanství v Evropě ocitá v "polední krizi", v níž se vede spor mezi těmi, kdo chtějí stávající podobu těchto struktur za každou zachovat nezměněnu a těmi, kdo požadují jejich radikální změny. Podle českého teologa existuje třetí alternativa: cesta na hloubku, k spirituálnímu a intelektuálnímu prohloubení víry. Církev by se měla vrátit k ideálu středověké univerzity, která byla společenstvím učitelů a žáků, společenstvím života, učení a modlitby, kde se hledala pravda svobodnou diskusí (vše bylo možné předložit jako otázku k diskusi, "questio disputata") a platila zásada předávat to, co bylo promeditováno (contemplata aliis tradere). Tomáš Halík se rovněž na lovaňské teologické fakultě účastnil semináře o teologii lásky a promluvil v belgické katolické televizi o současné situaci a perspektivách náboženství v Evropě.