Články

Ocenění pro Mons. Tomáše Halíka

Aktuality | Martin Stanek | 11.11.2010 17:40

Arcibiskup Dominik Duka sloužil dne 13. 11. 2010 na svátek sv. Anežky České od 18.00 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mši svatou. Při této příležitosti ocenil čtyři osobnosti náboženského, kulturního a politického života. Zlatou svatovojtěšskou medaili převzal za mimořádně účinné přiblížení obrazu církve a evangelia spoluobčanům Mons. Tomáš Halík a za přínos k česko-německému smíření Franz Olbert. Stříbrná medaile za celoživotní přínos duchovní hudbě u nás byla udělena Josefu Pololáníkovi a za celoživotní přínos spirituálnímu výtvarnému umění paní Bedřišce Znojemské.

Svatovojtěšská medaile je pražským arcibiskupem udělována významným osobnostem za jejich neopominutelné dílo. Autorem ocenění je akad. soch. J. K. Trčková, která se nechala inspirovat podobou sv. Vojtěcha, zachycenou ve scénách ze života a smrti tohoto patrona pražské arcidiecéze na románských dveřích (Porta regia) gotické katedrály Nanebevzetí Panny Marie v polském Hnězdně. Mezi nositele tohoto ocenění patří např. prof. Ludvík Armbruster či dr. Vojtěch Eliáš. (Tiskové středisko ČBK, foto Jan Vondrák)

Komentáře