Výlet spolku Cesta

Aktuality | Kateřina Černá | 11.5.2024 08:00

Románská bazilika v Tismicích. Foto: Wikipedie

Spolek Cesta vyrazí v sobotu 11. 5. 2024 na výlet do románské baziliky v Tismicích. Cesta povede přes tvrz Tuchoraz.

Tvrz Tuchoraz se může pochlubit impozantní věžovitou branou adrobnými pozůstatky středověkého opevnění. Věž se majestátně vypíná nad údolím potoka Šembery. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích je vzácně zachovaná trojlodní románská bazilika z konce 12. století. Je to neomítnutá stavba z pískovcových kvádrů, s dvouvěžovým západním průčelím a třemi apsidami na východní straně. Kostel je chráněn jako kulturní památka.

Sraz: 9.15 Praha, Masarykovo nádraží, před pamětní deskou s bustou T. G. Masaryka.
Odjezd: 9.23 Praha, Masarykovo nádraží vlakem na Český Brod
Pěší trasa Český Brod – tvrz Tuchoraz – Tismice, kostel Nanebevzetí Panny Marie (8 km, 2 hodiny).
Návrat: 15.59 Tismice BUS 435 – Český Brod žel. st., poté vlakem Os 9340 v 16.24 do stanice Praha, Masarykovo nádraží. Předpokládaný příjezd 17.00.

Kontakt: Klaudia Dorociaková, [email protected], 608 515 045