Články

Noc kostelů, 24.5. 2019 od 20.00

Aktuality | Marta Mills | 24.5.2019 20:00

 

 

 

Kostel Nejsvětějšího Salvátora i letos otevře své brány dokořán, a to od 20.00 do 24.00 hodin.

Program: 

Pouť světla přes Karlův most

Spojení nevěřícího Tomáše a Krista Spasitele soukromou poutí s rozsvícenými svícemi přes Karlův most mezi akademickým kostelem Nejsv. Salvátora na Křižovnickém náměstí a augustiniánským kostelem sv. Tomáše na Malé Straně.
Svíčky a průvodní text na cestu je možné si vyzvednout u oltáře sv. Ignáce v závěru severní lodi kostela.

Via sancta Clementina a Vlašská kaple

Prostorové propojení kostela Nejsv. Salvátora a řeckokatolické katedrály sv. Klimenta a možnost podívat se do zrekonstruované Vlašské kaple.
Paralelní ulice, částečná vzpomínka na zašlé časy, kdy bylo Klementinum jedním objektem.

Moře světel

Tradiční salvátorský světelný objekt vytvořený návštěvníky ze svíček ve starém presbytáři kostela.
Svíčky jsou k dispozici před svatostánkem, informace k postupu rozsvěcení poskytne služba na místě.

21:00 a 22:00 – Ingrediente – duchovní hudba 21. století

Na Květnou neděli se kostelem rozezněl projekt Ingrediente a již tradičně proběhne na Noc kostelů repete. Zazní kombinace starých tradic duchovní hudby s improvizačními vstupy a novými mož-nostmi hudebních technologií. Letošního konceptu se opět ujali skladatel a multiinstrumentalista Tomáš Reindl, pedagog pražské HAMU a Jiří Hodina, interpret greogoriánského chorálu a vedoucí projektu Mantaban. Produkce trvá zhruba 30 minut.

Obsazení: 
Tomáš Reindl – real time electronic, tabla, klarinet, koncovka
Jiří Hodina – gregoriánský chorál, housle
Eva Bublová – varhanní improvizace
Jan Jirucha – trombon
Mélusine de Pas – viola da gamba

POZOR! Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ SE NEKONÁ!!! TXT – intervence Roberta V. Nováka do oltářního obrazu Proměnění Páně (20:00–24:00) „Pokud je zrychlování naším hlavním problémem, pak je možná řešením rezonance.“ Tak to ale-spoň tvrdí slavný současný sociolog Hartmut Rosa. Tato věta by se mohla stát i jakýmsi mottem letošní intervence Roberta V. Nováka, která probíhala v postní době a během Noci kostelů zarezonuje na jediný večer znovu.

Za „projekční plátno“ videomappingového textu básně Emily Dickinsonové neposlouží nic menšího než jeden z největších pražských barokních obrazů (1638), který byl navíc koncem minulého roku důkladně restaurován. Kurátor: Norbert Schmidt.

Robert V. Novák (* 1962) je významný grafický designér, fotograf, vizuální umělec
Koncepce Noci kostelů: Martin Staněk, Norbert Schmidt, Tomáš Reindl
Produkce: Marta Mills, Martin Staněk
Realizace a technická podpora: Jan Hladil, Pavel Šimáček, Marta Mills, 100Promotion a Šimon Kotek

 

Více informací o Noci kostelů najdete zde: www.NOCKOSTELU.cz

Dále se obracíme na ty z vás, kteří by rádi přiložili ruku k salvátorskému dílu a pomohli pro návštěvníky Noci kostelů vytvořit nezapomenutelnou atmosféru. Chcete-li se stát členem týmu Noci kostelů, přihlaste se prosím přes tento webový formulář: Noc kostelů - formulář k přihlášení. Díky a těšíme se na vás!

 

 

foto Petr Neubert 2015

 

Související články

Komentáře