Články

Film a spiritualita: Lady Bird, středa 21.3. 19.00

Aktuality | Marta Mills | 21.3.2018 19:00

Kdybyste si chtěli Christine (Saoirse Ronan) jednoduše zaškatulkovat, zařadili byste ji mezi rebelky. Není nijak zvlášť hezká a obličej plný akné maskuje růžovými vlasy. Není nijak zvlášť chytrá a tenhle deficit vyrovnává tvrzením, že má umělecké sklony. Asi nejzajímavější je na ní to, že coby symbol vzdoru odmítá své křestní jméno, sama si říká Lady Bird a chce, aby ji tak oslovovali i všichni ostatní. Když se s ní setkáme poprvé, absolvujeme její brutální hádku s matkou, po které naštvaně vystoupí z auta. Jedoucího. A přitom je tahle věčně nabručená holka se zlomenou rukou (následek výše uvedeného incidentu) ve skutečnosti citlivá duše, která by se jen chtěla správně zamilovat a najít smysl života, a je jen nervózní z toho, že se jí ani jedno zatím příliš nedaří. Dva Zlaté glóby za nejlepší film v kategorii komedie nebo muzikál a za nejlepší herečku. Dále byl film nominován v 5 oskarových kategoriích: nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli, herečka ve vedlejší roli, za režii a za nejlepší původní scénář - bohužel však ani jednu nominaci neproměnil. 

Projekce s úvodem a moderovanou diskuzí, uvádí Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D. 
USA 2017, Greta Gerwig, anglicky s čes. tit., 94 min., od 12 let, Městská knihovna Praha, Mariánské náměstí, Velký sál, vstupné 100 kč.

ukázka - youtube.com

Městská knihovna

 

Související články

Komentáře