Jak proběhla Noc kostelů 2016

Aktuality, Umělecké intervence a výstavy | Martin Staněk | 20.6.2016 00:00

10. června 2016 prošlo mezi 20. a 24. hodinou oběma branami kostela Nejsvětějšího Salvátora lehce přes 5200 návštěvníků (tedy přibližně stejně jako loni).
Díky jedenadvaceti dobrovolníkům (+ 4 dětem) a dobré koordinaci Pavla Šimáčka a Marty Mills běžel celý večer hladce.

V letošní Noci kostelů jsme nabídli příchozím:

Pouť světla přes Karlův most - Spojení nevěřícího Tomáše a Krista Spasitele soukromou poutí s rozsvícenými svícemi přes Karlův most mezi akademickým kostelem Nejsv. Salvátora na Křižovnickém náměstí a augustiniánským kostelem sv. Tomáše na Malé Straně.
Moře světel - Tradiční salvátorský světelný objekt vytvořený ze svíček ve starém presbytáři.
Via Sancta Clementina - Prostorové propojení kostela Nejsv. Salvátora a řeckokatolické katedrály sv. Klimenta
Stoprvní výstava fotografií Hany Rysové - na ochozech kostela

21.00 a 22.00 – Ars Acustica Ex-Palmarum - kombinace gregoriánského chorálu s improvizačními vstupy a novými možnostmi elektronických hudebních technologií. Letošního konceptu se ujal skladatel a multiinstrumentalista Tomáš Reindl, dále vstoupili Jiří Hodina (gregoriánský chorál) a Jan Jirucha (pozoun).

Koncepce salvátorsko-tomášovské noci: Martin Staněk (Akademická farnost), Norbert Schmidt (CTU UK), Aleš Pištora (Arcibiskupství pražské), Juan Provecho OSA (klášter augustiniánů).

Koncepce hudebního programu: Tomáš Reindl.
Produkce: Marta Mills, Martin Staněk
Technická koordinace večera: Pavel Šimáček, Marta Mills