Články

Noc kostelů, 10. června 2016

Aktuality | Marta Mills | 10.6.2016 20:00

20.00 - 24.00

Pouť světla přes Karlův most
Spojení nevěřícího Tomáše a Krista Spasitele soukromou poutí s rozsvícenými svícemi přes Karlův most mezi akademickým kostelem Nejsv. Salvátora na Křižovnickém náměstí a augustiniánským kostelem sv. Tomáše na Malé Straně.
Svíčky a průvodní text na cestu je možné si vyzvednout u oltáře sv.Ignáce v závěru severní lodi kostela.

Moře světel 
Tradiční salvátorský světelný objekt vytvořený ze svíček ve starém presbytáři.
Svíčky jsou k dispozici před svatostánkem, informace k postupu rozsvěcení poskytne služba na místě.

Via Sancta Clementina
Prostorové propojení kostela Nejsv. Salvátora a řeckokatolické katedrály sv. Klimenta
Paralelní ulice, částečná vzpomínka na zašlé časy, kdy bylo Klementinum jedním objektem.

speciální program:

21.00 a 22.00  – Ars Acustica Ex-Palmarum

Můžete si přimpomenout hudební zážitek letošní Květné neděle, kdy zazněla kombinace gregoriánského chorálu s improvizačními vstupy a novými možnostmi elektronických hudebních technologií. Letošního konceptu se ujal skladatel a multiinstrumentalista Tomáš Reindl. Trvání: cca 20 minut.

Obsazení:

Tomáš Reindl  - realtime electronic, tabla, klarinet, koncovka
Jan Jirucha - pozoun
Jiří Hodina - gregoriánský chorál

Stoprvní výstava fotografií Hany Rysové

Na obou ochozech kostela, vstup věžemi

zpřístupněné prostory:

kostel Nejsvětějšího Salvátora /moře světel v presbytáři/
sakristie kostela /info, prodej knih/
ochozy kostela /výstava fotografií Hany Rysové/
krypta kostela /projekce uměleckých a dokumentárních fotografií ze života akademické farnosti/

Koncepce salvátorsko-tomášovské noci: Martin Staněk (Akademická farnost), Norbert Schmidt (CTU UK), Aleš Pištora (Arcibiskupství pražské), Juan Provecho OSA (klášter augustiniánů). Koncepce hudebního programu: Tomáš Reindl. 
Produkce: Marta Mills, Martin Staněk
Technická koordinace večera: Pavel Šimáček, Marta Mills ([email protected]; 222 221 339)

V roce 2015 u nás bylo  5 200 návštěvníků

foto a video z loňské Noci kostelů

Pro uživatele iPhonů a iPadů je zdarma k dispozici aplikace iKostel, díky níž budou moci v pátek 10. června poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu. Pro noční poutníky bude připraven průvodce s programem jednotlivých kostelů, který bude obsahovat několik návrhů na zajímavé noční trasy.

Více informací o Noci kostelů najdete zde: www.nockostelu.cz


Dále se obracíme na ty z vás, kteří by rádi přiložili ruku k salvátorskému dílu a pomohli pro návštěvníky Noci kostelů vytvořit nezapomenutelnou atmosféru. Chcete-li se stát členem týmu Noci kostelů, přihlaste se prosím přes tento webový formulář: Noc kostelů - formulář k přihlášení. Díky a těšíme se na vás!

foto Petr Neubert 2015

foto Martin Staněk 2015

Související články

Komentáře