Články

Filmový klub: SYNECDOCHA, NEW YORK – 30. 4. 19.00

Aktuality | Martin Staněk | 30.4.2014 19:00

Velký sál Městské knihovny v Praze

(USA 2008, Charlie Kaufman, anglicky, české titulky, 118 min.)
Canden (Philip Seymour Hoffman) je úspěšným divadelním režisérem v provinciálním městě Schenectady, ve státu New York. Když ho malé poranění na čele přiměje zamyslet se nad smrtí, umíráním a nad tím, že jeho život bude jednou pravděpodobně zcela zapomenut, pocítí nutnost zanechat po sobě něco významného. Právě jej opouští jeho manželka, malířka miniatur Adele (Catherine Keenerová) i s dcerou Olivií. Ale Canden dostane velký, prestižní finanční grant, se kterým si může dělat, co chce. Odstěhuje se do New Yorku,
kde na obrovském jevišti vybudovaném v hangárech vytváří kopii života a natáčí vše na video. Čím více tvoří, tím víc se chce dostat blíž k podstatě života. A tím víc cítí, že jeho hra ještě není hotová pro publikum. Trvá to léta. Nakonec v jeho hře vystupují všichni, které znal, on sám, jeho lásky, děti a mnoho jiných. Máte-li rádi složitě zapletené příběhy s mnoha různými narážkami, náznaky a objevy v nitkách tapisérie života, pak si vás tento film plný dvojsmyslů a nejasností, alegorií a nereálné reality, jistě získá.

Velký sál Městské knihovny v Praze,
Mariánské nám. 1, Praha 1. Vstupné: 70 Kč. Předprodej v pokladně MKP (po-pá 14-20 hod.),
tel.: 222 113 425, 222 113 377, online rezervace: www.MLP.cz
Uvádí P. ThLic. Ing. Petr Vacík SJ  a Mgr. Lukáš Jirsa, Ph.D.

Související články

Komentáře