Články

Okno z času do věčnosti

Aktuality | Martin Stanek | 29.5.2012 11:36

Od Noci kostelů, která se koná 1.června, do konce měsíce můžete v kostele Nejsv. Salvátora spatřit rozměrné papírové „plátno“, které si jeho autorka Magdalena Bartáková pojmenovává metaforou „Ženy oděné sluncem“. Objekt je totiž oživován a proměňován denním i umělým světlem dopadajícím z barokní kupole kostela. Teprve ve chvíli, kdy je vrstvený papír prozářený, tedy světlem oděný, začíná působit a v prostoru i návštěvníkovi vyvolávat zasuté vzpomínky, asociace a nové vnitřní obrazy.

Záznam rozhovoru o této instalaci na ČRO: http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zbozniabezbozni/_zprava/1067498

Plakát ke stažení: okno z casu do vecnosti-plakat více informací:

Autorka objekt vytvořila přímo pro toto místo u příležitosti květnového večera Marianum, kdy Orchestr Berg rozezněl chrám Nejsv. Salvátora premiérou prostorové kompozice Slavomíra Hořínky Magnificat a dalšími skladbami. Pro autorku je objekt i odkazem k postavě a příběhu Matky Boží. Při Noci kostelů rozezvučí Slavomír Hořínka kostel i objekt Magdaleny Bartákové podruhé a spolu s návštěvníky pootevřou „Okno z času do věčnosti“. V dalších dnech bude výtvarné dílo ponecháno tichu prázdna, ale i hlasům a zvukům liturgie, proměnlivému světlu, šeru i tmě a také obrazotvornosti každého, kdo do kostela přijde.

 

Norbert Schmidt

www.ctu-uk.cz

 

Komentáře