Články

Jezuité odcházejí z Kolína

Aktuality | Veronika Mynaříková | 26.11.2019 11:50

Po 28 letech opustí v roce 2020 jezuité své působiště v Kolíně a uzavřou svůj exerciční dům v kolínském klášteře.

Dům sloužil nejprve 10 let jako noviciát řádu, později jako exerciční dům. Řád kapucínů, který je majitelem budovy, se v roce 2018 rozhodl klášter prodat. Čeští jezuité nejprve usilovali o nalezení prostředků pro koupi a rekonstrukci kláštera. Nový provinciál České provincie Tovaryšstva Ježíšova P. Petr Přádka SJ po konzultacích se svými poradci nyní rozhodl, že jezuité již nebudou usilovat o koupi kláštera od kapucínů a exerciční dům opustí. Tento fakt neznamená zánik dávání duchovních cvičení v naší zemi. Exercicie zůstávají prioritou českých jezuitů, neboť toto zaměření je v souladu s universálními apoštolskými preferencemi, které byly potvrzené Svatým otcem pro nadcházející dekádu pro Tovaryšstvo na celém světě.

Jezuitský provinciál P. Petr Přádka SJ i ředitel exercičního domu P. Petr Vacík SJ vyjadřují tímto svou vděčnost všem spolupracovníkům, dobrovolníkům a sponzorům, kteří pomáhali v posledních letech s rozvojem a provozem exercičního domu.

Všechny dosud zveřejněné kurzy duchovních cvičení se budou konat. K ukončení provozu exercičního domu dojde pravděpodobně během druhého čtvrtletí roku 2020.

S případnými dotazy se lze obrátit na adresu provincie.boh@jesuit.cz.

 

V současné době děláme vše možné i nemožné, abychom exercicie v kolínském klášteře zachránili. S nabídkou konkrétní pomoci a nápadů (nejen morální podpory) se lze obracet na koordinátory Honzu Gregora a Elišku Pácaltovou pomocí formuláře: http://bit.ly/klasterkolin

Co můžete udělat vy?

Připojit se k mail listu, a být tak informováni o aktuálním vývoji. Na mail listu je zapojených už téměř 350 lidí a další se rychle přidávají zde. Ve skupině na Facebooku je už daleko přes 280 a taktéž další přibývají. 

A pokud jste ještě nezahlasovali o termínu konání společného setkání nad budoucností exercičního domu, učiňte tak zde

 

 

 

 

 

 

Související články

Veronika Mynaříková

Komentáře